Serwis informacyjny

Węgry nie zrezygnują z budowy Elektrowni Jądrowej Paks II

Data dodania: poniedziałek, 28 lutego 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformował Bloomberg, powołując się na słowa premiera Węgier Viktora Orbana w wywiadzie dla lokalnej telewizji, odrzucił on wezwania opozycji do zawieszenia lub rezygnacji z realizacji projektu Elektrowni Jądrowej Paks II, którego budowę realizuje rosyjski Rosatom.

Elektrownia jądrowa Paks
Elektrownia jądrowa Paks

Według Orbána, choć Węgry popierają wszystkie sankcje Unii Europejskiej w związku z napaścią Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, rząd nie chce płacić zawyżonej ceny, zwłaszcza jeśli chodzi o sektor energetyczny.

Na początku lutego Orbán powiedział, że liczy na rychłe wydanie licencji na budowę tej elektrowni. W tej chwili jedyna węgierska Elektrownia Jądrowa Paks, eksploatuje cztery bloki wodne ciśnieniowe z reaktorami typu WWER-440 o łącznej mocy około 2 GW.

Węgierski parlament zatwierdził budowę dwóch nowych bloków tej elektrowni w 2009 roku. W grudniu 2014 roku podpisano, wart około 12,5 mld euro, kontrakt na jej realizację z rosyjskim państwowym koncernem jądrowym Rosatom.

W marcu tego samego roku Rosja i Węgry podpisały umowę o udzieleniu długoterminowej pożyczki w wysokości do 10 mld euro. kontrakt na jego realizację. Pierwsze prace budowlano-montażowe na placu budowy 5 i 6 bloku rozpoczęto po wydaniu zgody przez Unię Europejską w 2019 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze