Serwis informacyjny

Macron zapowiada budowę we Francji 6 bloków EPR2 i możliwość budowy kolejnych 8

Data dodania: czwartek, 10 lutego 2022, autor: nuclear.pl

Podczas wizyty w zakładach produkcyjnych turbin parowych w Belfort, które zostaną przejęte od koncernu GE przez francuski EDF, prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawił plany rozwoju francuskiej energetyki.

Prezydent Republiki Francuskiej wskazał, że ze względu na postępująca elektryfikację świata, konieczne będzie wytwarzanie coraz większych ilości energii elektrycznej – jako cel wskazał konieczność zwiększenia produkcji o 60% w stosunku do chwili obecnej. Jego zdaniem „kluczem do realizacji tego [celu] w najbezpieczniejszy sposób jest rozwój energetyki odnawialnej i jądrowej”.

– W celu zwiększenia produkcji energii elektrycznej, obok energetyki odnawialnej, potrzebujemy podjąć wątek wielkiej przygody jaką jest cywilna energetyka jądrowa we Francji – powiedział Macron.

We Francji powstać ma zatem sześć nowych bloków z reaktorami EPR 2, podczas gdy rozważona będzie możliwość budowy kolejnych ośmiu przed rokiem 2050. Budowa pierwszych nowych bloków ma rozpocząć się w roku 2028, a pierwszy z nich ma przystąpić do pracy w 2035.

Prezydent zapowiedział także rozwój technologii małych reaktorów modułowych oraz przedstawił plany dotyczące rozwoju energetyki odnawialnej.

fot. Franceinfo


Podziel się z innymi


Komentarze