Serwis informacyjny

Ukraiński Energoatom przechodzi na 18-miesięczne kampanie paliwowe

Data dodania: piątek, 4 lutego 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformował Petro Kotin, pełniący obowiązki prezesa Energoatomu, ukraińskiego operatora elektrowni jądrowych, firma we qspółpracy z amerykańskim Westinghousem rozpoczęła program przeniesienia elektrowni jądrowych na 18-miesięczne kampanie paliwowe.

Elektrownia jądrowa Równe, fot. Дьяков Владимир Леонидович, Wikipedia
Elektrownia jądrowa Równe, fot. Дьяков Владимир Леонидович, Wikipedia

- Wspólnie z naszym partnerem strategicznym, firmą Westinghouse Electric, uruchomiliśmy program przestawienia bloków jądrowych na 18-miesięczne kampanie paliwowe. Ta opcja znacznie poprawi współczynnik wykorzystania mocy zainstalowanej – napisał Kotin na Facebooku.

Zaznaczył jednocześnie, że zwiększenie czasu kampanii paliwowych, z obecnych 12 miesięcy, pozwoli również energetyce jądrowej na pokrycie maksymalnego obciążenia zimą, co będzie wykoraystywane w przyszłości.

Korin wyjaśnił także, że oddanie do eksploatacji wszystkich 15 bloków jądrowych, o którym to fakcie informowaliśmy kilka dni temu, poprzedzone było „kolosalnym nakładem pracy, zawczasu ustalono optymalne cykle paliwowe i akcje serwisowe”, w tym m.in. wsparciem ukraińskiego Ministerstwa Energii.

Kotin zaznaczył również, że Energoatom zaplanował swoją działalność w taki sposób, aby w kolejnym okresie jesienno-zimowym stosować praktykę eksploatacji 15 bloków jądrowych.

Podkreślił także, że z 13 bloków WWER-1000 siedem jest zasilanych paliwem Westinghouse, a do sześciu bloków paliwo dostarcza rosyjski TVEL. Według niego Westinghouse w razie potrzeby będzie w stanie pokryć całe zapotrzebowanie Energoatomu na paliwo do WWER-1000 za 2 lata.


Podziel się z innymi


Komentarze