Serwis informacyjny

Elektrownia Jądrowa Oskarshamn dostarczy pierwsze partie wodoru wyprodukowanego przy użyciu energii jądrowej

Data dodania: piątek, 21 stycznia 2022, autor: nuclear.pl

Szwedzka firma energetyczna OKG, właściciel i operator Elektrowni Jądrowej Oskarshamn poinformowała o podpisaniu z Linde Gas pierwszego kontraktu na dostawy wodoru wyprodukowanego przy użyciu energii jądrowej. Dostawy czystego wodoru, produkowanego bez emisji gazów cieplarnianych, rozpoczną się na początku tego roku.

OKG posiada instalację do produkcji wodoru w Elektrowni Jądrowej Oskarshamn od 1982 roku. Produkowany w elektrowni wodór poprzez elektrolizę był dodawany do obiegu chłodzącego trzech eksploatowanych tam reaktorów wrzących, w celu zmniejszenia ryzyka pękania korozyjnego materiału poprzez zmniejszenie ilości wolnego tlenu w płynie chłodzącym.

Ponieważ wodór ten jest obecnie wykorzystywany tylko na 3. bloku, po zamknięciu bloków 1 i 2 odpowiednio 19 czerwca 2017 roku i 22 grudnia 2016 roku, zakład ma obecnie nadwyżkę mocy produkcyjnych dla wodoru.

Instalacja wodorowa jest obecnie poddawana modernizacji, w tym zainstalowany zostanie nowy system sterowania i wymienione zostaną inne komponenty. Jego obecna wydajność wynosi 12 kg wodoru na godzinę.

- Początkowo mówimy o stosunkowo niewielkich wolumenach. Ale mamy doświadczenie, a także działającą elektrownię jądrową i infrastrukturę, i widzę bardzo duży potencjał do rozszerzenia tego biznesu. Zapotrzebowanie na wodór będzie stopniowo wzrastać, a my otrzymaliśmy silne wsparcie od naszych właścicieli Uniper i Fortum w rozwijaniu tej możliwości biznesowej - powiedział Johan Lundberg, dyrektor generalny OKG.

- Szwedzki system elektroenergetyczny jest praktycznie wolny od paliw kopalnych, dlatego mamy dobre warunki do produkcji dużych ilości wodoru, który odegra ważną rolę - powiedział Johan Svenningsson, dyrektor generalny Uniper Sweden.


Podziel się z innymi


Komentarze