Serwis informacyjny

EDF ogłasza kolejne opóźnienie budowy 3. bloku Flamanville

Data dodania: czwartek, 13 stycznia 2022, autor: nuclear.pl

Francuski koncern energetyczny EDF poinformował o opóźnieniu rozpoczęcia eksploatacji 3. bloku Elektrowni Jądrowej Flamanville z reaktorem EPR z powodu "komplikacji spowodowanych pandemią koronawirusa COVID-19".

Elektrownia Jądrowa Flamanville, fot. EDF
Elektrownia Jądrowa Flamanville, fot. EDF

Jak podał EDF w najnowszym raporcie z postępu prac, termin załadunku paliwa do rdzenia reaktora został przesunięty z końca 2022 roku na drugi kwartał 2023 roku, a szacowany koszt ukończenia prac został zwiększony o 300 mln EUR do 12,7 mld EUR.

Zgodnie z oczekiwaniami EDF ma to być ostatnie z serii opóźnień projektu realizowanego w Normandii w północnej Francji. Pierwotnie blok miał rozpocząć komercyjną eksploatację w 2013 roku.

EFR poinformował, iż obecna aktualizacja terminu "uwzględnia postępy prac i przygotowania do uruchomienia w warunkach przemysłowych skomplikowanych przez pandemię".

Firma poinformowała, że zakończono prace nad naprawą spoin w budynku reaktora co zostało potwierdzone przez specjalistów francuskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Jądrowego ASN.

EDF poinformował również, że wszystkie zespoły paliwowe, które zostaną wykorzystane w pierwszym cyklu pracy reaktora, są przechowywane w budynku paliwowym, a 90% sprzętu zostało przekazane zespołom odpowiedzialnym za ich eksploatację.

- Przeprowadzono ponad 55 000 kontroli dokumentów i weryfikacji w ponad 7000 instalacjach i urządzeniach budowanego bloku - podała francuska firma.

Przed załadowaniem paliwa do rdzenia reaktora i przeprowadzeniem testów rozruchowych konieczne będzie również przeprowadzenie szeregu innych operacji.


Podziel się z innymi


Komentarze