Serwis informacyjny

Złożono dokumentację na budowę 3 i 4 bloku EJ El Dabaa w Egipcie

Data dodania: środa, 12 stycznia 2022, autor: nuclear.pl

30 grudnia 2021 roku egipski Urząd Energetyki Jądrowej NPPA złożył do miejscowego Urzędu Dozoru Jądrowego i Radiologicznego ENRRA pakiet dokumentów wymaganych do uzyskania pozwolenia na budowę 3 i 4 bloku Elektrowni Jądrowej El Dabaa.

Jest to jeden z kluczowych etapów realizacji projektu budowy Elektrowni Jądrowej El Dabaa, którego celem jest wydanie pozwolenia na budowę 3 i 4 bloku. Z chwilą wydania pozwolenia Rosatom będzie mógł rozpocząć budowę na pełną skalę.

Przypominamy, że 30 czerwca 2021 roku podobna dokumentacja została przekazana dla 1 i 2 bloku elektrowni.

- Przekazanie dokumentacji poprzedziła wspólna skoordynowana praca zespołów rosyjskich i egipskich specjakistów, dzięki czemu ambitne zadanie skoordynowania dokumentacji z uwzględnieniem wymagań technicznych kontraktu EPC i dostosowania do warunków lokalizacyjnych ukończono przed terminem – powiedział Grigory Sosnin., wiceprezes ASE, dyrektor projektu budowy Elektrowni Jądrowej El-Dabaa.

Kontrakt przewiduje nie tylko budowę elektrowni przez Rosatom, ale także dostarczanie paliwa jądrowego przez cały cykl życia, który wynosi 60 lat lub dłużej. Rosatom będzie również wspierać egipskich partnerów w szkoleniu personelu i konserwacji zakładu przez pierwsze 10 lat działalności El Dabaa. Rosatom otrzyma również kontrakt na budowę magazynu zużytego paliwa.

El Dabaa to pierwsza elektrownia jądrowa w Egipcie, która powstanie w mieście El Dabaa w prowincji Matruh na wybrzeżu Morza Śródziemnego, około 300 km na północny zachód od Kairu. Elektrownia będzie sie składać z 4 bloków o mocy 1200 MWe każdy wyposażonych w reaktory WWER-1200.


Podziel się z innymi


Komentarze