Serwis informacyjny

Lodołamacz o napędzie jądrowym Syberia wchodzi do służby

Data dodania: środa, 12 stycznia 2022, autor: nuclear.pl

Atomflot, spółka zależna Rosatomu zarządzająca flotą lodołamaczy o napędzie jądrowym, dokonała odbioru najnowszego statku Syberia. Jednostka projektu 22220 wyposażona w dwa reaktory jądrowe reaktory RITM-200 o mocy 175 MWt każdy, została oficjalnie przekazana przez budującą ją Stocznię Bałtycką w Sankt Petersburgu.

Syberia dołączyła do pięciu innych lodołamaczy jądrowych służących we flocie Atomflotu, w skład której wchodzi również kontenerowiec o napędzie jądrowym Siewmorput oraz statek z napędem konwencjonalnym do przewozu materiałów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego Rossita.

Podstawowym zadaniem lodołamacza będzie kruszenie lodu, torowanie i zapewnienie żeglowności szlaku Północnej Drogi Morskiej. - Jesteśmy przekonani, że sprawne działanie tych jednostek stanie się czynnikiem decydującym o zrównoważonym rozwoju trasy - powiedział Mustafa Kashka, dyrektor generalny Atomflotu.

Syberia jest drugim, po Arktyce, lodołamaczem serii LK-60Ja zbudowanym według projektu 22220. Lodołamacze tej serii posiadają zmienne zanurzenie (8,65-10,5 m) i wyporność (25540-33530 DWT) co pozwala im operować zarówno na pełnych wodach Oceanu Arktycznego jak i w ujściach syberyjskich rzek.

Kadłub o długości 173,3 m i 34 m szerokości posiada zdolność do kruszenia lodu o grubości do 2,8 m. W Stoczni Bałtyckiej budowane są kolejne trzy bliźniacze jednostki - Ural, Jakucja i Czukotka.


Podziel się z innymi


Komentarze