Serwis informacyjny

Władze Litwy mogą rozważyć pomysł budowy elektrowni jądrowej wyposażonej w reaktor SMR

Data dodania: wtorek, 11 stycznia 2022, autor: nuclear.pl

Władze Litwy mogą w przyszłości rozważyć pomysł budowy elektrowni jądrowej wyposażonej w reaktor SMR, poinformował w wywiadzie dla radia Žinių radijas prezydent tego kraju Gitanas Nausėda.

Gitanas Nausėda, fot. lrp.lt
Gitanas Nausėda, fot. lrp.lt

Zdaniem prezydenta, Litwa powinna jak najszybciej zreorganizować strukturę sektora energetycznego, aby być przygotowanym na skoki cen.

- Możemy dyskutować na przykład o elektrowniach jądrowych o małej mocy, ale na razie musimy skupić się na potrzebie produkcji zielonej energii, a po drugie, musimy zdywersyfikować nasze źródła zakupu energii, co już w pewnym stopniu zrobiliśmy - powiedział Nausėda.

Prezydent zaznaczył, że sąsiedzi Litwy także rozważają budowę małych elektrowni jądrowych. - O ile słyszałem, Estonia i kilka innych krajów.... Holandia podjęła pewne decyzje - podkreśliła głowa państwa.

Nausėda dodał, że "idee energetyki jądrowej przeżywają pewien renesans i znaczna część krajów UE mówi o budowie reaktorów jądrowych".

Przypominamy, że w kwietniu ubiegłego roku estoński rząd formalnie zatwierdził utworzenie grupy roboczej ds. energetyki jądrowej (NEPIO), której zadaniem jest analiza możliwości wprowadzenia energetyki jądrowej w Estonii.

NEPIO przedstawi swoje wnioski i propozycje rządowi najpóźniej do września 2022 roku. Nad wdrożeniem reaktorów SMR pracuje również estońska firma Fermi Energia.


Podziel się z innymi


Komentarze