Serwis informacyjny

Zatwierdzono uruchomienie japońskiej Elektrowni Jądrowej Tokai

Data dodania: poniedziałek, 6 grudnia 2021, autor: nuclear.pl

Japońskie władze zatwierdziły plan ponownego uruchomienia 2. bloku Elektrowni Jądrowej Tokai położonej w powiecie Naka w prefekturze Ibaraki.

Po katastrofie w 2011 roku w Elektrowni Jądrowej Fukushima-Daiichi japoński rząd wprowadził dodatkowe wymogi bezpieczeństwa dla swoich elektrowni jądrowych. Zakazują one pracy elektrowni bez rezerwowej sterowni i awaryjnych systemów chłodzenia reaktora, które zostałyby uruchomione w przypadku katastrofy lotniczej lub ataku terrorystycznego.

Blok 2 Elektrowni Jądrowej Tokai wyposażony jest w reaktor wodny wrzący BWR-5 i został on wycofany z eksploatacji, jak prawie wszystkie japońskie bloki jądrowe, przed spełnieniem dodatkowych wymogów krajowego dozoru.

Operator elektrowni, firma Japan Atomic Power Company, złożył wniosek o ponowne uruchomienie reaktora w 2014 roku. Jednak dopiero teraz uzyskano akceptację proponowanego planu budowy niezbędnych dodatkowych zabezpieczeń antyterrorystycznych.

Nie wiadomo, na kiedy planowane jest przywrócenie reaktora do eksploatacji. Przewiduje się, że budowa niezbędnych zabezpieczeń potrwa co najmniej do grudnia 2022 roku. Operator, przed ponownym uruchomieniem, musi uzyskać rowniez zgodę lokalnych władz.

Budowa pierwszego bloku Elektrowni Jądrowej Tokai, wyposażonego w reaktor Magnox rozpoczęła się w 1961 roku, co uczyniło ją pierwszą elektrownią jądrową w Japonii. Został wycofany z eksploatacji w 1998 roku. Budowa drugiego bloku trwała od 1973 do 1978 roku, a reaktor ten w bazach MAEA oznaczony jest jako zdolny do pracy.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze