Serwis informacyjny

W Elektrowni Jądrowej Rooppur w Bangladeszu zakończono montaż wytwornic pary6

Data dodania: wtorek, 23 listopada 2021, autor: nuclear.pl

Jak poinformował Rosatom na pierwszym bloku Elektrowni Jądrowej Rooppur w Bangladeszu zakończono montaż wszystkich czterech wytwornic pary.

Prace instalacyjne związane z montazem wytwornic pary w ich docelowym miejscu na wyspie reaktorowej wykonali zgodnie z harmonogramem specjaliści firmy podwykonawczej Energospecmontazh.

- Zakończył się kolejny ważny etap prac instalacyjnych na bloku nr 1. Montaż wytwornic pary w pozycji projektowej pozwala na rozpoczęcie spawania głównego rurociągu cyrkulacyjnego, który połączy urządzenia obiegu pierwotnego: reaktor, wytwornice pary, główne pompy obiegowe – powiedział Aleksiej Derij, wiceprezes ASE, dyrektor projektu budowy Elektrowni Jądrowej Rooppur.

Wytwornice pary dla Elektrowni Jądrowej Rooppur zostały wyprodukowane w zakładzie Atommash w Wołgodońsku. Waga każdej kompletnej wytwornicy pary wynosi 350 ton, długość około 14 m a średnica ponad 4 m.

Wytwornice pary należą do głównego wyposażenia obiegu pierwotnego reaktora i służą do przekazywania ciepła wytworzonego w rdzeniu reaktora do wtórnego obiego, w którym wytwarzana jest para obracają turbinę bloku.

Elektrownia Jądrowa Rooppur, składająca się z dwóch bloków WWER-1200 W-523, to pierwsza elektrownia jądrowa budowana w Bangladeszu. Elektrownia zlokalizowana jest na wschodnim brzegu rzeki Padma w, około 160 km na północny zachód od stolicy Dhaki.

Pierwszy blok ma być gotowy w 2023 roku, drugi - rok później. Kraj ten wybrał też już 5 wstępnych lokalizacji pod drugą siłownię.


Podziel się z innymi


Komentarze