Serwis informacyjny

Zakończono betonowanie płyty fundamentowej reaktora BREST-OD-300

Data dodania: poniedziałek, 22 listopada 2021, autor: nuclear.pl

Na terenie Syberyjskich Zakładów Chemicznych w Siewiersku w Rosji zakończyło się betonowanie płyty fundamentowej innowacyjnego reaktora na neutrony prędkie BREST-OD-300, który stanie się podstawą eksperymentalnego demonstracyjnego kompleksu energetycznego w ramach projektu "Przełom".

Płyta fundamentowa reaktora BREST-OD-300, której wymiary wynoszą 90 x 82 metry a grubość 2,5 metra składa się z dziewięciu oddzielnych bloków. Prace prowadzone są przez generalnego wykonawcę budowy reaktora BREST-OD-300 koncern Titan-2.

Do wykonania płyty fundamentowej wyspy jądrowej zagłębionej na -6,5 metra zużyto 4,3 tysiąca ton stali zbrojeniowej oraz prawie 19 tysięcy metrów sześciennych betonu. Samo betonowanie zajęło jedną dobę.

Budowa bloku energetycznego z reaktorem na neutrony prędkie BREST-OD-300 o mocy 300 MW rozpoczęła się oficjalnie 8 czerwca 2021 roku. W uroczystości wziął udział, w formule zdalnej, Dyrektor Generalny MAEA - Rafael Mariano Grossi.

Nowy blok stanie się częścią Pilotażowego Demonstracyjnego Kompleksu Energetycznego, w którym połączone ze sobą będą trzy, nie mające odpowiednika na świecie moduły: moduł do produkcji paliwa jądrowego uranowo-plutonowego, blok BREST-OD-300 oraz moduł do ponownego przetwarzania napromieniowanego paliwa.

Wytwórnia paliwa i moduł przetwarzania napromieniowanego paliwa mają powstać odpowiednio do 2023 i 2024 roku, natomiast blok BREST-OD-300 ma rozpocząć pracę w 2026 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze