Serwis informacyjny

TerraPower wybrała lokalizację projektu demonstracyjnego reaktora Natrium

Data dodania: środa, 17 listopada 2021, autor: nuclear.pl

Amerykańska firma TerraPower, rozwijająca wraz z GE Hitachi Nuclear projekt reaktora Natrium™ poinformowała wczoraj, iż wybrała miasto Kemmerer w stanie Wyoming jako preferowaną lokalizację projektu demonstracyjnego.

Firma wybrała lokalizację w pobliżu węglowej elektrowni Naughton, po przeprowadzeniu szeroko zakrojonego procesu oceny oraz spotkań z członkami lokalnej społeczności i miejscowych władz. Dwa działające w tej elektrowni bloki węglowe mają zostać wylączonone w 2025 roku.

- Jesteśmy podekscytowani współpracą z PacifiCorp przy budowie pierwszej elektrowni Natrium w Kemmerer – powiedział Chris Levesque, prezes i dyrektor generalny TerraPower.

- Nasza innowacyjna technologia pomoże zapewnić ciągłą produkcję niezawodnej energii elektrycznej, jednocześnie zmieniając nasz system energetyczny i tworząc nowe, dobrze płatne miejsca pracy w Wyoming - dodał.

TerraPower przewiduje złożenie wniosku o pozwolenie na budowę elektrowni demonstracyjnej do amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowych US w połowie 2023 roku i rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej w ciągu następnych siedmiu lat.

Natrium™ to projekt reaktora prędkiego chłodzonego sodem o mocy 345 MW z systemem magazynowania energii w postaci stopionej soli, który jako jeden z dwóch otrzymał wsparcie Departamentu Energii USA w ramach programu ARDP.


Podziel się z innymi


Komentarze