Serwis informacyjny

Nowe paliwo jądrowe ATF odporne na wypadki

Data dodania: poniedziałek, 15 listopada 2021, autor: nuclear.pl

Jak poinformowała firma Framatome, pierwszy w odporny na wypadki zestaw paliwowy ATF (ang. Accident Tolerant Fuel) został dostarczony do Elektrowni Jądrowej Calvert Cliffs w stanie Maryland w USA. Nad podobnym rozwiązaniem pracuje również rosyjski Rosatom, który we wrześniu rozpoczął testowanie paliwa ATF w jednej ze swoich elektrowni.

Zestaw paliwowy Framatomu

Zestaw paliwowy, według Framatomu pierwszy tego typu w przemyśle jądrowym, został załadowany do drugiego bloku wyposażonego w reaktor wodny ciśnieniowy podczas niedawnej przerwy na przeładunek paliwa.

Projekt paliwa jądrowego ATF odpornego na wypadki ma na celu poprawę wydajności podczas normalnej pracy elektrowni jądrowych oraz zapewnienie operatorom więcej czasu na reakcję w przypadku utraty aktywnego chłodzenia.

Chromowana powłoka 176 prętów paliwowych Framatomu oraz pastylki o wysokiej zawartości chromu są bardziej odporne na zmiany temperatury w rdzeniu reaktora, wydłużając czas retencji przy jednoczesnym ograniczeniu korozji i produkcji wodoru w warunkach wysokiej temperatury.

Zestawy paliwowe zostały wyprodukowane w zakładzie produkcyjnym Framatome w Richland w stanie Waszyngton w ramach kontraktu z Exelon Generation przy wsparciu finansowym Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych w ramach programu Framatome PROtect.

Zestaw paliwowy Rosatomu

Podobne paliwo jest także testowane już w Rostowskiej Elektrowni Jądrowej w Rosji. We wrześniu, po zakończeniu remontu drugiego bloku tej elektrowni, załadowano do jego rdzenia pilotażową partię trzech zestawów paliwowych konstrukcji TVS-2M.

Każdy z nich zawiera 12 prętów paliwowych w innowacyjnej konstrukcji: 6 wykonanych ze stopu chromowo-niklowego 42ХНМ jako materiału konstrukcyjnego oraz 6 z okładziną ze stopu cyrkonu z powłoką chromową.

Projekt paliwa jądrowego ATF odpornego na wypadki musi zachować swoją integralność nawet w przypadku utraty chłodziwa i zaburzenia odprowadzania ciepła w rdzeniu reaktora przez wystarczająco długi czas bez wystąpienia reakcji par cyrkonu, które sprzyjają wydzielaniu wodoru.

Wprowadzenie paliwa jądrowego ATF odpornego na wypadki ma kluczowe znaczenie dla przeniesienia bezpieczeństwa i niezawodności energetyki jądrowej na jakościowo nowy poziom.


Podziel się z innymi


Komentarze