Serwis informacyjny

Energoatom wybuduje na Ukrainie 5 bloków jądrowych AP1000

Data dodania: środa, 1 września 2021, autor: nuclear.pl

Jak poinformował Energoatom, wczoraj w obecności prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, szef spółki Petro Kotin oraz prezes i dyrektor generalny Westinghouse Patrick Fragman podpisali porozumienie o współpracy, które przewiduje budowę reaktorów AP1000 firmy Westinghouse na Ukrainie.

Elektrownia jądrowa AP1000, fot. Westinghouse Nuclear
Elektrownia jądrowa AP1000, fot. Westinghouse Nuclear

W ceremonii uroczystego podpisania dokumentu, która odbyła się w siedzibie Departamentu Energii USA w Waszyngtonie, wzięli udział także ukraiński minister energetyki Herman Galushchenko i sekretarz energii USA Jennifer Greenholm.

Energoatom wybrał technologię AP1000 firmy Westinghouse do realizacji długoterminowego programu budowy nowych bloków jądrowych na Ukrainie. Porozumienie to wzmocni obie firmy i pomoże Ukrainie osiągnąć cele dekarbonizacji przy użyciu czystej, niezawodnej i niedrogiej energii jądrowej.

Porozumienie przewiduje udział Westinghouse w ukończeniu czwartego bloku Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej w technologii AP1000 oraz czterech innych bloków energetycznych w innych lokalizacjach na Ukrainie. Całkowity szacowany koszt projektu wynosi około 30 mld USD.

- W dłuższej perspektywie zastosowanie amerykańskiej technologii AP1000 – bloku generacji III+ o mocy około 1100MW z pasywnymi systemami bezpieczeństwa i unikalnymi cechami w zakresie standaryzacji, które pozwalają na skrócenie czasu i kosztów budowy – da Energoatomowi możliwość zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa, niezawodnej pracy energetyki jądrowej, jej innowacyjności i ostrożnego podejścia do środowiska – powiedział Petro Kotin, szef NNEGC Energoatom.

- Westinghouse szczyci się tym, że wspiera flotę istniejących ukraińskich elektrowni jądrowych, dostarczając dla nich paliwo i usługi. Umowa ta dodatkowo wzmacnia nasze sprawdzone partnerstwo z Energoatom – powiedział Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse. - Jest to ważny krok w kierunku zbliżenia przyszłości Ukrainy do bezemisyjnej energii poprzez wykorzystanie wiodącego na świecie reaktora jądrowego do zaspokojenia długoterminowych potrzeb – dodał.

Elektrownia AP1000 to sprawdzony reaktor generacji III+. Posiada on unikalne, w pełni pasywne systemy bezpieczeństwa, bazuje na konstrukcji modułowej i charakteryzuje się wysoką sprawnością operacyjną oraz możliwością dostosowania się do wymagań sieciowych. Technologia AP1000 zapewni Energoatomowi i Ukrainie korzyści związane z zakupami, budową, licencjonowaniem, eksploatacją, utrzymaniem i lokalizacją elektrowni.

Technologia Westinghouse AP1000 jest jedyną technologią jądrową generacji III+ licencjonowaną przez amerykańską Komisję Nadzoru Jądrowego oraz w kilku krajach Europy i Azji. Cztery bloki AP1000 biją rekordy wydajności operacyjnej w Chinach w zakresie czasu trwania rozruchu i przestojów związanych z uzupełnianiem paliwa. Dwa bloki AP1000 są na ukończeniu w EJ Vogtle w USA. Technologia AP1000 została wybrana do realizacji projektu jądrowego w Indiach, które planują budowę sześciu nowych bloków i jest rozważana przez kilka krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Azji i przedsiębiorstwa użyteczności publicznej w USA.


Podziel się z innymi


Komentarze