Serwis informacyjny

MAEA: rozpoczęcie budowy centrum szkoleniowego do zwalczania terroryzmu jądrowego

Data dodania: czwartek, 15 lipca 2021, autor: nuclear.pl

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Rafael Mariano Grossi, uczestniczył w dniu 12 lipca w uroczystości rozpoczęcia budowy nowego obiektu, który pomoże w szkoleniu krajów członkowskich w zwalczaniu terroryzmu jądrowego w takich obszarach jak nielegalny handel materiałami jądrowymi czy fizyczna ochrona obiektów oraz ważnych wydarzeń publicznych.

Centrum Szkolenia i Demonstracji Bezpieczeństwa Jądrowego, fot. MAEA
Centrum Szkolenia i Demonstracji Bezpieczeństwa Jądrowego, fot. MAEA

Centrum Szkolenia i Demonstracji Bezpieczeństwa Jądrowego MAEA będzie zlokalizowane na terenie MAEA w Seibersdorf, 30 km na południe od Wiednia i ma zostać uruchomione w 2023 roku. Budowa Centrum została uświetniona uroczystą ceremonią, w której wzięli udział Dyrektor Grossi i przedstawiciele państw członkowskich.

- Centrum pomoże nam we wspieraniu krajów, i pozwoli na utrzymanie czołowej pozycji w zakresie obrony przed terroryzmem jądrowym – powiedział Grossi. - Wzmocni to centralną rolę, jaką Agencja odgrywa w tym obszarze o znaczeniu międzynarodowym – dodał.

Agencja oferuje szkolenia w zakresie bezpieczeństwa jądrowego od wczesnych lat 70-tych. Liczba wniosków o takie szkolenia wzrosła jednak w ostatnich latach, w szczególności ze względu na wejście w życie w 2016 roku nowelizacji Konwencji o ochronie fizycznej materiałów jądrowych (CPPNM) – najważniejszego międzynarodowego instrumentu prawnego w walce z terroryzmem jądrowym. Ponadto potrzeba wsparcia państw członkowskich w zakresie ochrony materiałów jądrowych zwiększa się w wraz z rozwojem w wielu krajach programów energetyki jądrowej lub budowy reaktorów badawczych.

Centrum udostępni ponad 2000 metrów kwadratowych specjalistycznej infrastruktury technicznej i wyposażenia. Szkolenia praktyczne zostaną przeprowadzone na systemach demonstracyjnych i w środowiskach wirtualnej rzeczywistości. Platformy te będą symulować systemy bezpieczeństwa stosowane w elektrowniach jądrowych, reaktorach badawczych i na przejściach granicznych. Uczestnicy będą ćwiczyć procedury dotyczące kontroli dostępu i alarmów, sprawdzą systemy ochrony fizycznej, lepiej zrozumieją zagrożenia cyber-bezpieczeństwa i nauczą się prowadzenia rozpoznania obszaru w poszukiwaniu materiałów promieniotwórczych podczas ważnych wydarzeń publicznych. Ćwiczenia w ośrodku szkoleniowym wzmocnią również zdolności w zakresie zarządzania radiologicznego i kryminalistyki jądrowej.

Centrum a także wielofunkcyjny budynek, w którym się ono będzie mieścić, pozyskały do tej pory ponad 11,3 mln euro z funduszy pozabudżetowych, co wskazuje na silne wsparcie ze strony państw członkowskich MAEA dla działań Agencji w zakresie bezpieczeństwa jądrowego. Arabia Saudyjska zadeklarowała 8,3 miliona euro, Wielka Brytania - 2 miliony euro, a Stany Zjednoczone - 1 milion euro.

- Dzięki wielkiej hojności naszych krajów-darczyńców ten nowy obiekt rozszerzy obszar działania kompleksu MEAE Seibersdorf – dodał Grossi. W kompleksie MAEA Seibersdorf mieści się osiem laboratoriów zastosowań jądrowych pracujących w branży spożywczej i rolnej, zdrowia ludzkiego, monitorowania i oceny środowiska, a także dwa laboratoria analityczne do weryfikacji jądrowej.
MAEA uruchomiła kompleks Seibersdorf w 1962 roku, zatrudniając w nim poniżej 40 pracowników. Od tego czasu znacznie go rozbudowała wraz ze wzrostem zapotrzebowania na różnorodne usługi. Ośrodek zatrudnia obecnie około 250 pracowników.


Podziel się z innymi


Komentarze