Serwis informacyjny

Trwa doroczny przestój trzeciego bloku czeskiej EJ Dukovany

Data dodania: poniedziałek, 14 czerwca 2021, autor: nuclear.pl

Na trzecim bloku czeskiej Elektrowni Jądrowej Dukovany trwa doroczny przestój związany z wymianą części paliwa oraz koniecznością przeprowadzenia prac konserwacyjnych.

Elektrownia Jądrowa Dukovany, fot. CEZ
Elektrownia Jądrowa Dukovany, fot. CEZ

W ciągu pierwszych 12 dni usunięto całkowicie paliwo jądrowe (349 zestawów) oraz przygotowano reaktor do szczegółowej kontroli i prac konserwacyjnych. Podczas przestoju zostanie zmieniona konfiguracja rdzenia oraz zainstalowanych zostanie 90 świeżych zestawów paliwowych. Obsługa paliwa odbywa się pod wodą a cały proces trwa ponad trzy dni i składa się z 386 kroków.

Bieżące prace obejmują przeglądy i serwisowanie głównych pomp obiegowych, przeglądy wytwornic pary oraz testy i wymianę zaworów bezpieczeństwa. W drugiej części przestoju pracownicy obejrzą m.in. części turbin parowych, planują modernizację armatury na rurociągach parowych, konserwację systemów sterowania i zarządzania oraz systemów zasilania awaryjnego.

Eksperci pobrali również z reaktora tzw. próbki świadków, na podstawie których określają aktualny stan samego zbiornika ciśnieniowego reaktora. Blok powinien powrócić do pracy na początku lipca.

Elektrownia jądrowa Dukowany jest zlokalizowana około 30 km na południe od miejscowości Třebíč, w trójkąckie wyznaczonym przez miejscowości Dukovany, Slavětice i Rouchovany. Zainstalowano w niej cztery wodne ciśnieniowe reaktory PWR typu WWER-440 model W-213, o mocy 440 MWe każdy, zlokalizowane w dwóch podwójnych blokach.


Podziel się z innymi


Komentarze