Serwis informacyjny

Polsko-amerykańskie porozumienie o współpracy przy finansowaniu projektów wspierających transformację klimatyczną

Data dodania: poniedziałek, 14 grudnia 2020, autor: nuclear.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska 11 grudnia 2020 roku podpisało z amerykańskim Export-Import Bankiem porozumienie o współpracy (MoU) przy finansowaniu projektów wspierających transformację klimatyczną w Polsce.

Polsko-amerykańskie porozumienie o współpracy przy finansowaniu projektów wspierających transformację klimatyczną, fot. MKiŚ
Polsko-amerykańskie porozumienie o współpracy przy finansowaniu projektów wspierających transformację klimatyczną, fot. MKiŚ

Porozumienie przewiduje rozwój długotrwałej współpracy dwustronnej przy finansowaniu w Polsce projektów w oparciu o amerykańskie technologie nisko i zero emisyjne, w tym energetykę jądrową, innowacje w energetyce oraz krytyczną infrastrukturę energetyczną obejmującą rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa.

MKiŚ oraz EXIM Bank zamierzają wspólnie badać możliwości wykorzystania instrumentów finansowania EXIM, takich jak pożyczki, gwarancje i ubezpieczenia, ale także innych możliwych innowacyjnych narzędzi dla finansowania realizacji projektów objętych zakresem niniejszego porozumienia.

Porozumienie będzie wspierać transformację energetyczną Polski, w szczególności projekty strategiczne takie jak „Program polskiej energetyki jądrowej”.

Memorandum wpisuje się w pogłębianie współpracy pomiędzy Polską i USA w dziedzinie energetyki jądrowej zgodnie z zapisami Umowy między Rządem RP a Rządem USA w sprawie współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w RP, podpisanej w dniach 19 i 22 października 2020 roku.

Stanowi ono znaczący wyraz zaangażowania strony amerykańskiej, nie tylko jako dostawcy technologii, ale partnera przygotowującego kompleksową ofertę, łącznie z komponentem wsparcia w obszarze finansowania inwestycji – zgodnie z oczekiwaniami strony polskiej wyrażonymi w zaktualizowanym Programie PEJ.

Na jego podstawie zostaną podjęte szczegółowe rozmowy między instytucjami polskimi i amerykańskimi na temat finansowania projektu.

Jak informowaliśmy w piątek, dzień wcześniej Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej spotkał się z Aleshią Duncan, zastępcą asystenta sekretarza ds. międzynarodowej polityki i współpracy jądrowej w Departamencie Energii Stanów Zjednoczonych oraz z Kimberly Reed, prezes Exim Banku.

Tematem rozmowy była współpraca w sektorze energetycznym, w tym energetyki jądrowej, oraz w ramach Funduszu Trójmorza.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Portal nuclear.pl


Podziel się z innymi


Komentarze