Serwis informacyjny

Bułgaria ogłasza plan rozbudowy EJ Kozłoduj

Data dodania: środa, 14 października 2020, autor: nuclear.pl

Premier Bułgarii Bojko Borysow podczas wczorajszej wizyty w Elektrowni Jądrowej Kozłoduj zapowiedział plan powrotu do koncepcji budowy nowego bloku energetycznego w tej elektrowni z wykorzystaniem technologii amerykańskiej.

Elektrownia jądrowa Kozłoduj, fot. KNPP
Elektrownia jądrowa Kozłoduj, fot. KNPP

Premier Borysow zapowiedział, że formalna decyzja o budowie siódmego bloku Elektrowni Jjądrowej w Kozłoduju w technologii amerykańskiej może zapaść na posiedzeniu rządu w środę.

- Chcemy zbudować siódmy blok energetyczny w zupełnie innej technologii niż dotychczas. Musi być stuprocentowa dywersyfikacja - taka sama jak w przypadku dostaw gazu - powiedział Borisow w nagraniu opublikowanym na swoim profilu w Facebook.

Budowa nowych bloków w istniejącej EJ w Kozłoduju to opcja rozważana już od wielu lat, już w 2014 roku prowadzono negocjacje z Toshiba i Westinghouse mające na celu zaangażowanie się firm w budowę 2 bloków wyposażonych w reaktory AP1000. Budowa nowych reaktorów na terenie istniejącej elektrowni ma oczywiste zalety pod każdym względem - technicznym, technologicznym, finansowym, ekonomicznym, administracyjnym jak i personalnym.

Istniejące przyłącza sieciowe i zdolności przesyłowe zmniejszyłyby koszt podłączenia jednostek do krajowej sieci elektroenergetycznej a także miałyby bezpośredni wpływ na całkowity koszt inwestycji. Ponadto EJ Kozłoduj dysponuje wykwalifikowaną kadrą oraz ugruntowanym systemem szkolenia i kształcenia pracowników. Elektrownia posiada własne centrum szkoleniowe na miejscu i nawiązała już dobrze funkcjonujące partnerstwo z wiodącymi szkołami średnimi i wyższymi. Czynniki te zapewniają szereg przewag konkurencyjnych dla projektu budowy nowych bloków w Kozłoduju.

Jednocześnie szef gabinetu ministrów zaznaczył, że prace nad projektem Elektrowni Jądrowej Belene będą kontynuowane. - Trwają procedury dotyczące projektu Belene – powiedział premier Bułgarii.

Zainteresowanie zaproszeniem wystosowanym przez władze Bułgarii do realizacji budowy elektrowni jądrowej Belene wyraziło 5 firm: China National Nuclear Corporation, Framatome, General Electric, Korea Hydro and Nuclear Power oraz Rosatom, przy czym w czerwcu br. Rosatom wraz z francuskim Framatome SAS i amerykańskim GE Steam Power ogłosiły podpisanie porozumienia o współpracy przy tym projekcie.

Projekt budowy elektrowni jądrowej Belene w północnej Bułgarii, położonej 4 km od miasta Belene i 11 km od miasta Swisztow, obejmuje budowę dwóch bloków o mocy 1000 MWe każda, z wykorzystaniem rosyjskiego wodnego reaktora ciśnieniowego WWER-1000 model V-466. Nominalna moc cieplna wynosi 3000 MWt, a moc użyteczna netto wynosi 1000 MWe.

Do czasu zawieszenia projektu w 2012 roku generalnym wykonawcą budowy był Atomstroyexport, projekt techniczny został przygotowany przez Atomenergoproject, a Areva NP GmbH miał być podwykonawcą systemów elektrycznych, systemów bezpieczeństwa, systemów zarządzania i kontrola, ogrzewania, wentylacji i klimatyzacja itp. Sprzęt wyprodukowany i dostarczony w 2017 roku dla wyspy jądrowej został wyprodukowany przez Izhora Plants, ZiO-Podolsk i Atommashexport, które to firmy są spółkami zależnymi rosyjskiej państwowej korporacji jądrowej Rosatom.

Obecnie w Bułgarii pracują dwa bloki (nr 5 i 6) w elektrowni jądrowej w Kozłoduju, wyposażone w reaktory wodne ciśnieniowe WWER-1000 model V-320 o mocy netto 1003 MWe każdy. W 2019 roku wyprodukowały one 16 559 GWh energii elektrycznej, co stanowiło 37,5% całkowitej produkcji w kraju.


Podziel się z innymi


Komentarze