Serwis informacyjny

Pływająca elektrownia jądrowa będzie miała konkurencję

Data dodania: środa, 7 października 2020, autor: nuclear.pl

Kilka dni po ogłoszeniu przez rosyjskie biuro projektowe Iceberg, że zakończyło pracę nad nowym typem pływającej elektrowni jądrowej, koreańskie konsorcjum Kepco Engineering & Construction Company oraz Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering ogłosiło podpisanie protokołu ustaleń dotyczącego współpracy w zakresie rozwoju własnych pływających elektrowni jądrowych.

Pływająca elektrownia jądrowa oparta na reaktorze BANDI-60, fot. KEPCO E&C
Pływająca elektrownia jądrowa oparta na reaktorze BANDI-60, fot. KEPCO E&C

Umowa ma doprowadzić do rozwoju pływających morskich elektrowni jądrowych wyposażonych w małe modułowe reaktory BANDI-60, rozwijane w Korei od 2016 roku.

BANDI-60 to wodny ciśnieniowy reaktor o mocy 200 MWt / 60MWe. Według KEPCO zastosowana konstrukcja blokowa, w której główne komponenty są połączone bezpośrednio ze sobą bez połączeń rurowych, ma wyeliminować ryzyko wypadku utraty chłodzenia oraz w porównaniu do konstrukcji zintegrowanych zapewnić ulepszony nadzór operacyjny i łatwiejszą konserwację.

Natomiast nowy projekt zoptymalizowanego pływającego bloku energetycznego OPEB rosyjskiej firmy Iceberg ma być podobnie jak „Akademik Łomonosow” barką bez własnego napędu, dostarczaną na miejsce holownikami lub na pokładzie statku dokowego. W porównaniu z „Akademikiem Łomonosowem” OPEB jest konstrukcyjnie prostszy, zoptymalizowano skład wyposażenia pomocniczego i okrętowego, zredukowano liczbę personelu. Żywotność i czas pracy głównego wyposażenia mają ulec znacznemu wydłużeniu.

Jednocześnie OPEB jest mocniejszy, dzięki czemu jego efektywność ekonomiczna będzie również wyższa. Dzięki zainstalowaniu dwóch reaktorów RITM-200M (zmodyfikowana wersja reaktorów RITM-200 stosowanych w lodołamaczach serii ”Arktyka”), blok dostarczy do odbiorców 100 MW energii elektrycznej. Urządzenie jest przeznaczone do pracy w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, z temperaturą wody morskiej do 40°C i temperaturą powietrza zewnętrznego do 47°C. W przeciwieństwie do Akademika Łomonosowa OPEB nie będzie wyposażony w przedział mieszkalny.

Istniejąca elektrownia jądrowa „Akademik Łomonosow” wyposażona jest dwa reaktory KLT-40S i produkuje do 70 MW energii elektrycznej.

Swoje plany budowy demonstracyjnych małych modułowych morskich reaktorów wielofunkcyjnych w oparciu o projekty odpowiednio ACP100S i ACPR50S ogłosiły również China National Nuclear Corporation, jak i China General Nuclear.


Podziel się z innymi


Komentarze