Serwis informacyjny

Zakończono przegląd Pre-SALTO bloku 1 rumuńskiej EJ Cernavoda

Data dodania: środa, 26 lutego 2020, autor: nuclear.pl

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej zakończyła przegląd długoterminowego bezpieczeństwa operacyjnego Elektrowni Jądrowej Cernavoda w Rumunii. O przeprowadzenie misji przeglądowej Pre-SALTO (Safety Aspects of Long Term Operation) wystąpił operator elektrowni, firma Societatea Nationala Nuclearelectrica.

Elektrownia jądrowa Cernavoda w Ruminii, fot. Bogdan/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)
Elektrownia jądrowa Cernavoda w Ruminii, fot. Bogdan/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Elektrownia jądrowa Cernavoda jest jedyną elektrownią jądrową w Rumunii i składa się z dwóch bloków wyposażonych w reaktory ciśnieniowe ciężkowodne CANDU o mocy 650 MWe każdy. Blok 1 wszedł do komercyjnej eksploatacji w 1996 roku, a blok 2 w 2007 roku. Operator elektrowni Nuclearelectrica planuje przedłużyć okres eksploatacji bloku 1 z 40 do 60 lat.

- Zespół zauważył, że operator terminowo przygotowuje się do bezpiecznego LTO (ang. Long Term Operation) - powiedział Robert Krivanek, lider zespołu i starszy specjalista ds. bezpieczeństwa jądrowego MAEA. - Niektóre działania związane z zarządzaniem starzeniem się i LTO już spełniają normy bezpieczeństwa MAEA, a zespół SALTO zachęca zakład do analizy wyników przeglądu i wdrożenie wszystkich pozostałych działań na rzecz bezpiecznego LTO - dodał Krivanek.

Zespół składający się z ekspertów z Argentyny, Belgii, Kanady, Czech, Holandii i Szwecji oraz dwóch członków personelu MAEA zidentyfikował dobre praktyki, które będą udostępnione przemysłowi nuklearnemu na całym świecie. Zidentyfikowano, że zakład skutecznie wykorzystuje międzynarodowe doświadczenia udostępniane w ramach CANDU Owners Group w celu poprawy bezpieczeństwa. Zespół MAEA przedstawił również zalecenia dotyczące dalszego ulepszenia przygotowań do bezpiecznego LTO.

LTO definiuje się jako eksploatację elektrowni jądrowych wykraczającą poza ustalone ramy czasowe określone przez licencję, oryginalny projekt elektrowni, normy lub przepisy krajowe. Zgodnie ze standardami bezpieczeństwa MAEA, w celu utrzymania możliwości produkcyjnych w okresie LTO, należy zwrócić uwagę na procesy starzenia się konstrukcji i urządzeń, a także na wykonanie racjonalnych modernizacji w celu zwiększenia bezpieczeństwa elektrowni do poziomu zbliżonego do wymagań jak dla współczenych bloków.

Candu Energy, spółka kanadyjskiej grupy SNC-Lavalin, ogłosiła w styczniu, iż otrzymała od Nuclearelectrica kontrakt z o wartości 10,8 miliona USD na analizy i oceny inżynieryjne bloku 1 w EJ Cernavoda, mające na celu przedłużenie eksploatacji bloku o dodatkowe 35 000 godzin.


Podziel się z innymi


Komentarze