Serwis informacyjny

Utworzono konsorcjum na potrzeby wdrożenia SMR-160 na Ukrainie

Data dodania: środa, 19 czerwca 2019, autor: nuclear.pl

Holtec International, ukraiński Energoatom i Krajowe Centrum Naukowo-Technologiczne zawarły formalne partnerstwo na rzecz rozwoju małego modułowego reaktora SMR-160 firmy amerykańskiej do wdrożenia na Ukrainie.

Podpisanie dokumentu konsorcjum przez Holtec i Energoatom, fot. Holtec
Podpisanie dokumentu konsorcjum przez Holtec i Energoatom, fot. Holtec

W dniu 10 czerwca ukraiński krajowy operator jądrowy Energoatom, KCNT i Holtec International ratyfikowały dokument potwierdzający utworzenie konsorcjum, które łączy te trzy firmy w przedsięwzięcie, którego celem jest przyspieszenie wdrożenia małego reaktora modułowego SMR-160 na Ukrainie.

Dokument został podpisany przez prezesa Holtec Kris Singh, prezydenta Energoatomu Jurija Nedaszkowskiego i prezydenta KCNT Igora Szewczenkę. W ceremonii podpisania - która odbyła się w siedzibie Holtec w Camden w stanie New Jersey - wzięli udział wysocy urzędnicy Holtec i delegacje z Mitsubishi Electric, Departamentu Energii USA i Energoatomu.

Utworzone konsorcjum powstało jako amerykańska firma zarejestrowana w Delaware z każdą z trzech stron posiadających przydzielone akcje. Jego centrum operacyjne będzie miało siedzibę w Kijowie na Ukrainie.

- Konsorcjum da nowy bodziec do realizacji celów porozumienia podpisanego w zeszłym roku przez Energoatom i Holtec, który przewiduje budowę sześciu SMR-160 na terenie Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej - powiedział przedstawiciel Holtec.

W marcu 2018 roku podpisano porozumienie pomiędzy Holtec i Energoatom, przewidujący wdrożenie na Ukrainie technologii SMR firmy Holtec i utworzenie na Urainie centrum produkcji komponentów reaktora SMR-160. Porozumienie obejmuje licencjonowanie i budowę reaktorów SMR-160 na Ukrainie, a także częściową lokalizację produkcji komponentów SMR-160. Ukraińskie centrum produkcyjne ma posiadać możliwości produkcyjne jak zakład Holtec w Camden i będzie jednym z czterech zakładów produkcyjnych, które Holtec planuje zbudować w różnych lokalizacjach na całym świecie do połowy 2020 roku.

Reaktor SMR Holtec o mocy 160 MWe wykorzystuje paliwo uranowe o niskim wzbogaceniu. Rdzeń reaktora i wszystkie komponenty jądrowego systemu zasilania parą byłyby zlokalizowane pod ziemią, a projekt zawiera wiele funkcji, w tym pasywny system chłodzenia, który byłby w stanie pracować nieprzerwanie po wyłączeniu. Do uruchomienia reaktora nie są potrzebne żadne aktywne komponenty, takie jak pompy, które potrzebowałyby zasilania w trakcie pracy i po wyłączeniu reaktora celem odebrania ciepła powyłączeniowego. Pierwsze reaktory SMR-160 planuje się uruchomić do 2026 roku.

SMR-160 przechodzi obecnie pierwszą fazę trzyetapowego przeglądu przedlicencyjnego przez kanadyjską Komisję Bezpieczeństwa Jądrowego. Oczekuje się, że Państwowy Inspektorat Dozoru Jądrowego Ukrainy, będzie koordynował swoją ocenę regulacyjną SMR-160 w ramach współpracy z jego kanadyjskim odpowiednikiem.

Zródło: World Nuclear News


Podziel się z innymi


Komentarze