Serwis informacyjny

Podpisano wstępną umowę dotyczącą ukończenia bloków 3 i 4 w elektrowni jądrowej Cernavoda

Data dodania: piątek, 10 maja 2019, autor: nuclear.pl

Wstępna umowa inwestycyjna została podpisana w Ministerstwie Energii w Bukareszcie przez Nuclearelectrica, China General Nuclear (CGN) i CGN Central and Eastern Europe Investment z Rumunii. Podpisanie odbyło się w obecności rumuńskiego wicepremiera Viorela Ştefana oraz ministra energii Rumunii Antona Antona.

Elektrownia jądrowa Cernavoda w Ruminii, fot. Bogdan/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)
Elektrownia jądrowa Cernavoda w Ruminii, fot. Bogdan/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Wstępna umowa inwestycyjna została zatwierdzona przez akcjonariuszy Nuclearelectrica podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy w dniu 10 kwietnia. Nuclearelectrica jest operatorem jedynej elektrowni jądrowej w Rumunii. Jak poinformowano, CGN również zakończył wewnątrzkorporacyjny proces zatwierdzania umowy.

Porozumienie zakłada między innymi utworzenie spółki joint venture jako „platformy technicznej i operacyjnej” do ukończenia bloków Nr 3 i 4. Docelowo EJ Cernavoda ma być wyposażona w 6 ciężkowodnych reaktorów Candu. Zgodnie z umową joint venture działania przygotowawcze w ramach przedsięwzięcia zostaną zainicjowane w ciągu najbliższych 60 dni roboczych i mają trwać przez okres dwóch lat. CGN będzie posiadał 51% udziałów w spółce celowej, a Nuclearelectrica będzie posiadał pozostałe 49%.

- Osiągnięcie konsensusu w procesie negocjacji, korzystnym dla obu stron, osiągniętym dzięki zgodzie akcjonariuszy Nuclearelectrica, jest w rzeczywistości skutecznym rozpoczęciem konkretnych działań mających na celu kontynuację i rozwój bloków Nr 3 i 4 w EJ Cernavoda - powiedział minister Anton. - Podczas początkowego dwuletniego okresu zdefiniujemy i skonstruujemy model kontynuacji projektu, będącym w rzeczywistości pierwszym niezbędnym etapem przed budową dwóch jednostek - dodał.

Bian Shuming, dyrektor generalny CGN Romania Nuclear Power Co, powiedział, że CGN jest w pełni zaangażowany w ścisłą współpracę ze swoim rumuńskim partnerem w udany rozwój kolejnych faz projektu zgodnie z ustalonymi zasadami.

Cernavoda jest wyposażona w dwa reaktory Candu 6 dostarczone przez poprzednika Candu Energy, Atomic Energy of Canada Ltd (AECL). Reaktory zostały zbudowane przez kanadyjsko-włoskie konsorcjum AECL i Ansaldo. Blok nr 1 rozpoczął działalność w 1996 roku, prace na kolejnych czterech jednostkach zostały zawieszone w 1991 r. Blok nr 2 został ukończony i zsynchronizowany w 2007 roku.

W lipcu 2014 roku China Nuclear Power Engineering Co (CNPEC) podpisały „wiążącą i wyłączną” umowę o współpracy z Candu Energy na budowę dwóch kolejnych reaktorów w elektrowni jądrowej Cernavoda w Rumunii. CGN jest spółką macierzystą CNPEC.

We wrześniu 2014 roku CGN złożył jedyną niewiążącą ofertę na budowę dwóch nowych reaktorów w EJ Cernavoda i został ogłoszony „inwestorem kwalifikowanym” w projekcie.

Nuclearelectrica i CGN podpisały w listopadzie 2015 roku porozumienie w sprawie budowy, eksploatacji i likwidacji bloków nr 3 i 4 w EJ Cernavoda.

Żródło: WNN


Podziel się z innymi


Komentarze