Serwis informacyjny

20 lat nowej edycji Postępów Techniki Jądrowej

Data dodania: sobota, 30 listopada 2013, autor: ichtj.waw.pl

W dniu 28. listopada 2013 roku w ICHTJ odbyło się uroczyste spotkanie poświęcone uczczeniu 20-lecia nowej, współczesnej edycji kwartalnika "Postępy Techniki Jądrowej". Czasopismo powstało w 1957 roku, a jubileusz 50-lecia obchodzono uroczyście w roku 2008.

20 lat nowej edycji PTJ, fot. mat. pras.
20 lat nowej edycji PTJ, fot. mat. pras.

Podczas spotkania przypomniano, że w roku 1993 powołano nowy Komitet Redakcyjny. Redaktorem naczelnym został Stanisław Latek, a sekretarzem redakcji p. Barbara Andrzejak. Wydawcami PTJ w minionym dwudziestoleciu były: ICHTJ, PAA i od 1.lutego 2012 ponownie ICHTJ. Przez cały okres 20-lecia współwydawcą pisma było i jest Polskie Towarzystwo Nukleoniczne.

Program uroczystości jubileuszowej składał się z dwóch części. Pierwsza, z udziałem gości z Francji, Ambasady Republiki Francuskiej oraz przedstawicieli firm francuskich działających w Polsce dotyczyła podpisania przez Polskie Towarzystwo Nukleoniczne (PTN) i Francuskie Towarzystwo Energii Jądrowej (SFEN) porozumienia o współpracy w dziedzinie techniki nuklearnej.

Licznie przybyłych uczestników jubileuszu powitał aktualny wydawca PTJ, dyrektor Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej, prof. Andrzej G. Chmielewski. Profesor przedstawił prezentację pt: "Science and industry partnerships in the construction and operation of a NPP", w której omówił m.in. realizowane w IChTJ projekty naukowo-badawcze dotyczące technologii jądrowych. Kolejni mówcy to Dominique Miniere, Prezes SFEN oraz dr Zbigniew Zimek, Prezes PTN. Po ich wystąpieniach, w których nawiązywano do roli PTJ w popularyzacji zagadnień jądrowych nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy PTN i SFEN.

Podczas drugiej części uroczystości przedstawione zostały cztery bardzo ciekawe merytorycznie prezentacje:

  • Prof. Macieja Budzanowskiego z IFJ - Centrum Cyklotronowe Bronowice – dla nauki i medycyny
  • Dr. Pawła Krajewskiego z CLOR - Stan bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce. Wyzwania stojące przed instytucjami odpowiedzialnymi za zapewnienie BJIOR
  • Dr. Zbigniewa Zimka - Polska nauka i technika dla elektrowni jądrowych w Polsce
  • Dyr. Zbigniewa Kubackiego z MG - Program polskiej energetyki jądrowej
W końcowych słowach swych wystąpień wszyscy prelegenci złożyli redakcji i wydawcom gratulacje i życzenia dalszego rozwoju.

Kolejna i zarazem ostatnia prezentacja dotyczyła historii czasopisma. Redaktor naczelny przedstawił też listę wyzwań jakie czekają zespól redakcyjny w przyszłości. Do najważniejszych należą:
  • opracowanie, rozwijanie i upowszechnianie strony internetowej PTJ,
  • realizacja/kontynuacja obszernego programu edukacyjnego i informacyjnego wspomagającego realizację Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Redakcja zadeklarowała wolę udziału PTJ w tej nowej kampanii informacyjnej i edukacyjnej.
Prowadzący spotkanie poinformował o nadesłanych na adres Dyrektora ICHTJ i Redaktora Naczelnego PTJ listach gratulacyjnych. Listy takie nadesłali m.in.: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezes i Wiceprezes Państwowej Agencji Atomistyki, Dyrektorzy Instytutu Fizyki Jadrowej oraz Instytutu Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Prezes Naczelnej Organizacji Technicznej.

W listach skierowanych do wydawcy i redakcji zwrócono uwagę na to, że PTJ zajmuje ważną pozycję w krajobrazie polskich wydawnictw - zarówno dla profesjonalistów, jak i pasjonatów techniki jądrowej. Podkreślono również, że kwartalnik jest jedynym pismem w Polsce, które obejmuje całokształt, niezmiernie ważnej dla naszego kraju problematyki atomistyki oraz pełni istotną rolę w poszerzaniu oraz popularyzowaniu wiedzy na jej temat.

Pod koniec spotkania uchonorowano najbardziej zasłużone dla rozwoju czasopisma osoby pamiątkowymi plakietami. Wyróżnienia przyznano: prof. Andrzejowi Chmielewskiemu, prof. Ludwikowi Dobrzyńskiemu, dr. Krzysztofowi W. Fornalskiemu, prof. Jerzemu Niewodniczańskiemu i prof. Irenie Szumiel.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze