Serwis informacyjny
Spotkanie dozorów jądrowych Polski i Słowacji
Data dodania: czwartek, 15 grudnia 2011, autor: paa.gov.pl
W dniach 12-13 grudnia 2011 roku odbyło się w Warszawie spotkanie polskiej i słowackiej delegacji, którym przewodniczyli odpowiednio: Prezes Państwowej Agencji Atomistyki Janusz Włodarski i szefowa Urzędu Dozoru Jądrowego Słowacji (UJD) Marta Žiaková.
Było to kolejne spotkanie przewidziane w Umowie między rządami Polski i Słowacji o wczesnym powiadamianiu o awariach jądrowych, o wymianie informacji i współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej z dnia 17 września 1996 roku.
W skład delegacji polskiej, poza Prezesem i pracownikami PAA weszli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.
Delegacja Słowacji liczyła 11 osób, które reprezentowały wspomniany Urząd Dozoru Jądrowego, Ministerstwo Rolnictwa, środowiska i Rozwoju Regionalnego, Ambasadę Republiki Słowackiej w Warszawie, spółkę Słowackie Elektrownie ENEL, Słowacki Instytut Hydrometeorologiczny oraz spółkę JAVYS zajmującą się likwidacją obiektów jądrowych.
W pierwszej części spotkania, które odbyło się w siedzibie PAA przedstawione zostały m.in. informacje dotyczące aktualnych wydarzeń w obu urzędach dozorowych oraz zmian przepisów z zakresu bjior w Polsce i na Słowacji. Informacje przekazywali m.in. szefowie obu delegacji.
W dalszej części seminarium przedstawiono szereg interesujących prezentacji, w których omówiono w szczególności: stan bezpieczeństwa jądrowego słowackich elektrowni jądrowych oraz sposób przeprowadzania "stress testów" w Republice Słowacji, stan budowy bloków 3 i 4 w Mochowcach, likwidację instalacji jądrowych i postępowanie z odpadami radioaktywnymi oraz szkolenie inspektorów dozoru jądrowego i autoryzację uprawnień operatorom słowackich elektrowni jądrowych.
Polskie prezentacje dotyczyły polskiego Programu Energetyki Jądrowej, wywozu paliwa z reaktorów badawczych w Polsce, potrzeb szkoleniowych PAA oraz znaczenia przejrzystości (transparentności) w procesie licencjonowania elektrowni jądrowych.
W dyskusji strona polska podkreślała znaczenie szkolenia personelu PAA, co wynika z konieczności sprawowania funkcji dozorowych Agencji w procesie realizacji polskiego Programu Energetyki Jądrowej.
W przewie obrad goście ze Słowacji zwiedzili Centrum Zdarzeń Radiacyjnych CEZAR.
Drugiego dnia pobytu w Polsce delegacja Słowacji odwiedziła Narodowe Centrum Badań Jądrowych.
Obie strony uzgodniły tekst wspólnego protokołu, w którym zawarto ważniejsze informacje o przebiegu spotkania oraz propozycje dotyczące tematyki przeszłych spotkań.
Uzgodniono także, że w zakresie szkoleń strona polska skorzysta z możliwości oferowanych przez Słowację. Przewiduje się udział specjalistów polskich w szkoleniach stanowiskowych, szkoleniach osób biorących udział w analizach bezpieczeństwa, a także udział przedstawicieli PAA w kontrolach realizowanych przez dozór słowacki. Szczegółowy harmonogram szkoleń powstanie w przyszłym roku.