Serwis informacyjny
Tainwan wyłączył ostatnią elektrownię jądrową, ale otwiera drzwi do restartu
Data dodania: czwartek, 22 maja 2025, autor: nuclear.pl
W sobotę, 17 maja 2025, po równo 40 latach pracy, wyłączono ostatni blok jądrowy Maanshan-2 na Tajwanie. Blok, który miał moc elektryczną 938 MW dołączył do swojego starszego brata wyłączonego w lipcu zeszłego roku oraz pozostałych wyłączonych jednostek w EJ Jinshan oraz EJ Kuosheng.

Jednocześnie, zaledwie kilka dni wcześniej, 14 maja 2025 roku, tajwański parlament przyjął nową ustawę, która przedłuża maksymalny, dopuszczalny czas pracy bloków jądrowych w tym kraju do 60 lat. Umożliwia też występowanie operatorom elektrowni o odnowienie zezwolenia na eksploatację obiektów jądrowych.
Premier Tajwanu Cho Jung-tai powiedział, że jego gabinet nie będzie sprzeciwiał się ponownemu uruchomieniu wycofanych z eksploatacji reaktorów, jeśli nowelizacja ustawy zostanie zatwierdzona. Dodał jednak, że – według szacunków państwowej spółki Taipower – przegląd bezpieczeństwa przed ponownym uruchomieniem zająłby 3,5 roku. Dodatkowo, kancelaria premiera poinformowała, że rząd nie planuje włączenia atomu do krajowego miksu elektroenergetycznego.
Odejście od wykorzystania atomu w energetyce jest polityką rządzącej na wyspie od 2016 roku Demokratycznej Partii Postępowej, która w roku 2019 wpisała to do krajowej polityki energetycznej. Stało się to pomimo wyników referendum z roku 2018, w którym niemal 60% głosujących opowiedziało się za pracą atomu po roku 2025. Poparcie społeczne dla atomu jest jednak na Tajwanie dyskusyjne, bowiem trzy lata później w innym referendum mieszkańcy zadecydowali by porzucić budowę dwóch niemal ukończonych bloków ABWR w EJ Lungmen.
Atom, podobnie jak w innych krajach wycofujących się z eksploatacji energetyki jądrowej – zastąpiony ma zostać miksem energetyki odnawialnej i gazu ziemnego. Podobnie jak u naszego sąsiada, w eksploatacji pozostaną także bloki węglowe.
Przed decyzją o odejściu od atomu, na wyspie pracowało sześć bloków jądrowych (po dwa w elektrowniach jądrowych Jinshan, Kuosheng oraz Maanshan) o łącznej mocy 5,2 GW, które dostarczały ok. 20% zapotrzebowania na energię tego kraju. W budowie do roku 2014 były też dwa bloki ABWR o mocy 1,3 GW każdy w EJ Lungmen. Ich budowa była kilkukrotnie wznawiana i przerywana, w zależności od tego jaka partia rządziła na wyspie. Nie zanosi się, by kiedykolwiek miały zostać uruchomione.