Serwis informacyjny
Przyszłość polskiej energetyki - wiedza i opinie Polaków na temat energii jądrowej
Data dodania: wtorek, 29 listopada 2011, autor: studentswatch.pl
Społecznościowy serwis badawczy StudentsWatch.pl przeprowadził badania, których celem było poznanie wiedzy i opinii młodych Polaków na temat planów rozwoju energetyki jądrowej w kraju oraz zbadanie możliwych reakcji na podjęcie decyzji o budowie elektrowni jądrowej w Polsce.

Z deklaracji młodych Polaków wynika, że połowa z nich (49,7%) posiada dużą wiedzę na temat energetyki odnawialnej. Najmniej zgłębioną dziedziną jest energia oparta na gazie łupkowym (19,7%). Niewiele ponad jedna czwarta (28,8%) twierdzi, że orientuje się w prowadzonej polityce energetycznej Polski.
Na temat energii jądrowej poziom wiedzy jest wysoki wśród 1/3 Polaków (35,1%) w wieku 16-45 lat. Najlepszą wiedzą dysponują osoby powyżej 35 roku życia (40,4%). Mężczyźni deklarują wyraźnie wyższy poziom wiedzy niż kobiety (44,4% i 26,6%), ale zainteresowanie dodatkowymi wiadomościami z tej dziedziny jest podobne - na poziomie 84%.
Znacząca większość Polaków deklaruje potrzebę zwiększenia swojej wiedzy na temat energii i polityki energetycznej.
Najwięcej Polaków chciałoby dowiedzieć się więcej na temat energii odnawialnej (88%). W pozostałych przypadkach odsetek zainteresowanych jest równie wysoki - ok. 84%. Temat energii jądrowej najchętniej pogłębiłyby osoby w wieku 36-45 lat (88,9%).
Zdaniem młodych Polaków do najbezpieczniejszych, a zaraz najmniej awaryjnych elektrowni należą kolejno: elektrownie słoneczne i wiatrowe. Na środku skali sytuują się elektrownia wodna, oparta na biomasie, nieco większe ryzyko przypisywane jest elektrowniom węglowym. Jako najbardziej awaryjne i mogące spowodować największe szkody postrzegane są elektrownie jądrowe i termojądrowe.
Warto podkreślić, że w oczach Polaków, wyższe prawdopodobieństwo awarii oznacza wyższy przewidywany poziom zniszczeń.
Opinie na temat budowy elektrowni jądrowej w Polsce dzielą młodych Polaków na dwa równoliczne obozy. Zdecydowanie najwięcej popierających jest wśród osób poniżej 25 roku życia (58,8%), najmniej w grupie 26-35-latków (44,8%). Najczęstsze "Tak" dla elektrowni słychać wśród męskiej części społeczeństwa (66,8%), podczas gdy przeciwko budowie elektrowni jest zdecydowana większość kobiet (56,7%).
Jak na ironię, prawie połowa Polaków (47,8%) jest zdania, że decyzja o budowie elektrowni powinna zostać poddana wynikowi ogólnopolskiemu referendum, a ponad jedna trzecia (37,1%) zaufałaby autorytetowi ekspertów w dziedzinie atomistyki.
Warto podkreślić, że jedynie 2,5% uważa, że politycy (w tym rząd) powinien podjąć decyzję w tej sprawie.
Spór o elektrownie jądrowe przebiega na linii "ekonomia vs bezpieczeństwo". Popierający budowę elektrowni przekonują, że taka inwestycji zapewni niezależność energetyczną Polski (64,1%) i obniży rachunki za energię elektryczną (49,4%). Z kolei przeciwnicy "atomu" wskazują na wysoki poziom zagrożenia dla mieszkańców (75,5%) i dla środowiska naturalnego (55,7%) w przypadku awarii.
Bardzo trudno wskazać region preferowany dla nowo powstałej elektrowni jądrowej. Z jednej strony, co piąta osoba popierająca budowę elektrowni, chciałaby aby powstała ona w woj. podlaskim (19,5%), ale podobny odsetek (15,4%) twierdzi, że nie jest to dobre rozwiązanie w tym regionie. Podobna sytuacja występuje na Pomorzu (16,2% vs. 18,1%). Najmniejszy kontrast obserwowany jest w woj. wielkopolskim, gdzie "za" elektrownią opowiedziało się 12,3%, a przeciw jedynie 6,6%. Drogą eliminacji, największa przewaga przeciwników do zwolenników danego regionu występuje na Mazowszu (19,0% vs.10,0%) i na Śląsku (13,4% vs. 9,9%).
Przyjmując perspektywę regionalną, największa przewaga zwolenników do przeciwników budowy elektrowni w danym regionie obserwowana jest wśród mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego (43,4% vs 25,8%) i pomorskiego (51,8% vs. 39,8%). Na ogół jednak mieszkańcy danego województwa nie chcieliby, aby to właśnie w ich regionie została wybudowana elektrownia. Wyjątkiem jest woj. świętokrzyskie, którego aż połowa mieszkańców nie chciałaby elektrowni na Pomorzu.
Część przeciwników budowy elektrowni dałaby się przekonać korzyściami finansowymi, jednak aż 71% nie zgodziłoby na budowę elektrowni we własnym regionie pod żadnym warunkiem, a ponad połowa 55,1% nie poparła inwestycji w innych częściach kraju.
Ponad jedna piąta (21,2%) przeciwników elektrowni jądrowej w Polsce planuje czynnie protestować przeciw tej inwestycji, jednak odsetek ten może ulec zmianie, z uwagi na wysoki odsetek (53,2%) osób niezdecydowanych. Najbardziej prawdopodobne formy protestu to uliczne manifestacje, pochody, demonstracje (34,1%) oraz droga oficjalna - petycje, listy do władz i specjalistów (30,9%).
Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów on-line w dniach 19-25 listopada 2011 roku na próbie 2191 panelistów StudentsWatch. Wyniki są reprezentatywne dla Polaków w wieku 16-45 lat. Błąd oszacowań dla odsetków odpowiedzi nie przekracza 2% dla całej próby i 3% dla podpróby popierających oraz dla podpróby niepopierających budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Pobierz pełną wersję raportu