Serwis informacyjny

Radioaktywny samar - lek na raka kości

Data dodania: piątek, 15 lutego 2002, autor: onet.pl

Radioaktywny izotop samaru może być z powodzeniem stosowany w leczeniu kostniakomięsaka (osteosarcoma), najbardziej złośliwego pierwotnego nowotworu kości - informuje "Journal of Clinical Oncology".

Symbol promieniowania
Symbol promieniowania

Kostniakomięsak występuje głównie u nastolatków - pomiędzy 10 a 20 rokiem życia. Umiejscawia się najczęściej w dolnej części kości udowej lub górnej części piszczeli, tworząc bolesne zgrubienie. Wcześnie daje przerzuty do innych części ciała, zwłaszcza płuc. Zwykle leczony jest operacyjnie, chemioterapia ma znaczenie wspomagające.

Naukowcy z Mayo Clinic przeprowadzili badania kliniczne, które potwierdziły wcześniejsze doniesienia Niemców i Norwegów. Okazało się, że wprowadzony do organizmu radioaktywny izotop samaru gromadzi się wybiórczo w nowotworowo zmienionych komórkach kości i niszczy je. Nie wywołuje typowych dla chemioterapii efektów ubocznych - wymiotów, nudności i osłabienia.

Po dwóch tygodniach od wprowadzenia dożylnie samaru zostaje on niemal całkowicie wyeliminowany z organizmu. Można wtedy podać pacjentowi uprzednio pobrane od niego komórki macierzyste, aby przywrócić wytwarzanie krwinek. Spośród 30 pacjentów, 24 dobrze lub bardzo dobrze zareagowało na leczenie. U dwóch z nich choroba ustąpił całkowicie i efekt ten utrzymał się przez dwa lata.

Samar to miękki, srebrzysty metal z grupy lantanowców. Używa się go jako domieszki do szkieł optycznych i stopów z których budowane są reaktory atomowe. Stop samaru z kobaltem pozwala produkować wyjątkowo silne magnesy. Jednym z siedmiu izotopów samaru jest słabo radioaktywny samar-147, którego użyto do leczenia. Obecnie w Mayo Clinic trwają badania nad zastosowaniem samaru w leczeniu innych nowotworów dotyczących kości - na przykład szpiczaka mnogiego.


Podziel się z innymi


Komentarze