poprzednie « wiadomości (1781-1790) z 3899 » następneenergetyka
W dniu 9 kwietnia 2019 roku Prezes PAA Andrzej Przybycin oficjalnie uruchomił drugi etap projektu ALEP, w którego trakcie zespół PAA przez 3 miesiące przeprowadzi symulację oceny dozorowej i wydania zezwolenia na budowę elektrowni jądrowej. Dwuletni projekt ALEP (ang. Advanced Licensing Exercise Project) jest pionierskim ćwiczeniem zaprojektowanym w PAA, które służy przetestowaniu polskiego systemu oceny spełnienia wymogów bezpieczeństwa przez planowane elektrownie jądrowe.
czytaj więcejkonferencje
W dniach 8-9 kwietnia 2019 r. w Gdańsku w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się VII edycja Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego - OSE GDAŃSK 2019, poświęconego wyzwaniom stojącym przed polską energetyką.
czytaj więcejenergetyka
Uzbekistan zainicjował proces wyboru lokalizacji swojej pierwszej elektrowni jądrowej i ma na celu wydanie pozwolenia na budowę we wrześniu 2020 roku, jak przekazały jego władze do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Uzbekistan należy do około 30 krajów, które rozważają, planują lub aktywnie pracują nad włączeniem energii jądrowej do swojego miksu energetycznego.
czytaj więcejeneregtyka
- Brazylijski projekt polityki energetycznej do 2050 roku będzie uwzględniał nowe elektrownie jądrowe, w tym technologie IV generacji i małe reaktory modułowe SMR, w celu zaspokojenia rosnącego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną - powiedział minister ds. kopalń i energii Bento Albuquerque.
czytaj więcejenergetyka
Jak podała w komunikacie prasowym firma Atomstroyexport (ASE) rozpoczęto pierwsze procesy technologiczne programu rozruchu bloku Białoruskiej Elektrowni Jądrowej. Etap ten obejmuje poszczególne testy wyposażenia pierwotnego i wtórnego obiegu, w tym testy hydrauliczne i płukanie. ASE, generalny projektant i generalny wykonawca Białoruskiej Elektrowni Jądrowej, jest dywizją inżynieryjną państwowej korporacji ROSATOM.
czytaj więcejnauka
Centrum Doskonałości NOMATEN w Świerku, które ma badać nowe typy materiałów, otrzyma 15 mln euro wsparcia z Unii Europejskiej. Projekt, przygotowany w Narodowym Centrum Badań Jądrowych przy współpracy naukowców z Francji i Finlandii, został doceniony w konkursie UE Teaming.
czytaj więcejmedycyna
W dniu 28 marca w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu została podpisana umowa o finansowanie projektu „Stworzenie w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu im. M. Curie-Skłodowskiej możliwości realizacji procedury napromieniania śródoperacyjnego przy użyciu innowacyjnego akceleratora elektronów”.
czytaj więcejenergetyka
Na dzisiejszym posiedzeniu sejmowej Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa Minister Energii Krzysztof Tchórzewski przedstawił informacje o aktualnym stanie i perspektywach rozwoju energetyki jądrowej.
czytaj więcejenergetyka
PGE EJ 1, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, odpowiadająca za bezpośrednie przygotowanie procesu inwestycyjnego budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, ogłosiła piąty nabór wniosków, w ramach realizowanego przez Spółkę Programu Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych.
czytaj więcejnauka
W dniu dzisiejszym Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS kończy kolejny nabór wniosków o czas badawczy na liniach pomiarowych w synchrotronie SOLARIS. Już wkrótce naukowcy będą mogli realizować swoje badania, z których powstaną interesujące publikacje i prezentacje na konferencjach. W tym kontekście warto przywołać kilka przykładów badań, które były wykonywane na liniach badawczych Centrum SOLARIS w pierwszym naborze.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1781-1790) z 3899 » następne