poprzednie « wiadomości (1351-1360) z 3825 » następneenergetyka
EDF Energy, brytyjska spółka zależna francuskiego EDF, zarządzająca działającymi w Wielkiej Brytanii elektrowniami jądrowymi postanowiła nie uruchamiać ponownie dwóch bloków Elektrowni Jądrowej Dungeness B położonej na południowym wybrzeżu Anglii.
czytaj więcejenergetyka
Władze Iraku planują budowę w kraju elektrowni jądrowej, co powinno pomóc w rozwiązaniu kryzysu energetycznego. Pomimo tego, że Irak posiada drugie co do wielkości złoża ropy naftowej na świecie, kraj ten wciąż nie może zapewnić sobie stabilnych źródeł energii elektrycznej, co prowadzi do częstych awarii sieci, przerw w dostawach prądu i wywoływanych nimi niepokojami społecznymi.
czytaj więcejenergetyka
Amerykańska firma energetyczna Georgia Power poinformowała, iż wszystkie systemu nowobudowanego czwartego bloku Elektrowni Jądrowej Vogtle zostały zasilone i są gotowe do przeprowadzenia kolejnych testów.
czytaj więcejenergetyka
Ostatnie miesiące przyniosły wiele ważnych wydarzeń w obszarze polityczno-prawnym, które bezpośrednio lub pośrednio dotykają przyszłości sektora jądrowego. Z pozornie odległych wydarzeń można odczytać istotne tendencje, które będą kształtować jego rozwój zarówno w wymiarze europejskim, jak również w przypadku polskiego programu jądrowego.
czytaj więcejenergetyka
Czysty wodór będzie przyszłością zeroemisyjnej energetyki – przewidują specjaliści w dziedzinie elektroenergetyki. Mógłby on być wytwarzany w procesach zasilanych nadwyżkami z produkcji energii z odnawialnych źródeł. Konwersja energetyki nie powinna się jednak odbywać z pominięciem technologii nuklearnych, a w Polsce również źródeł konwencjonalnych, takich jak spalanie węgla czy gazu. Zdaniem prof. Piotra Kacejki, kierownika Katedry Elektroenergetyki Politechniki Lubelskiej, podstawą powinna być dywersyfikacja źródeł.
czytaj więcejnauka
Położony pod Paryżem dom "Petite Biche", czyli "Mała Łania", był miejscem, do którego Maria Skłodowska–Curie uciekała od zgiełku stolicy. Do dziś na suficie w salonie można zobaczyć ptaszki, które prawdopodobnie namalowała sama noblistka. Dyrektor agencji nieruchomości, która prowadzi sprzedaż rezydencji, zapewnia, że w okolicy nie ma polonu, ale jest spokój i zieleń.
czytaj więcejenergetyka
Rola energetyki jądrowej w ochronie klimatu i środowiska to główny temat rozmów podczas VII Forum Innowacyjności „Klimat wobec wyzwań XXI wieku”, które odbyło się 28 maja 2021 roku w formule on-line. W wydarzeniu udział wzięli: minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Tomasz Nowacki oraz przedstawiciele Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej, Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej.
czytaj więcejenergetyka
Transformacja polskiej branży energetycznej jest trudnym wyzwaniem, przede wszystkim z uwagi na istotną – sięgającą obecnie 70% – zależność od stałych paliw kopalnych. Sprawia ona, że hurtowa cena krajowej energii elektrycznej jest najwyższą w UE i przekracza o 50% średnią europejską. Temat jest pilny. Najnowsze badania z Uniwersytetu Harvarda i University Collage London pokazują, że wskutek zanieczyszczenia powietrza w Polsce umiera około 90 tys. osób rocznie, niemal dwa razy więcej niż szacowano do tej pory. Czy zakładane inwestycje w branży elektroenergetycznej w latach 2021–2040 wynoszące około 110 miliardów EUR, w tym na energetykę odnawialną ponad 40 miliardów EUR, wystarczą? Co nas czeka w najbliższej przyszłości? Eksperci ILF Polska prezentują w raporcie stan polskiej transformacji energetycznej.
czytaj więcejenergetyka
Operator słowackich elektrowni jądrowych Slovenské elektrárne poinformował, iż w dniu 13 maja 2021 roku Urząd Dozoru Jądrowego Republiki Słowackiej (ÚJD) wydał zezwolenie na uruchomienie 3. bloku Elektrowni Jądrowej Mochovce. Czynność ta została poprzedzona szeregiem przeglądów technicznych, testów i prób wszystkich układów i urządzeń, które potwierdziły gotowość bloku do fazy rozruchu fizycznego i energetycznego.
czytaj więcejnauka
Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki podpisały umowę na realizację kolejnej partii prac projektowych wysokotemperaturowego reaktora chłodzonego gazem (ang. High Temperature Gas cooled Reactor, HTGR). W wydarzeniu, które odbyło się 12 maja 2021 roku w Otwocku-Świerku, uczestniczyli minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych Krzysztof Kurek.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1351-1360) z 3825 » następne