Serwis informacyjny

Brytyjska Elektrownia Jądrowa Dungeness B pozostanie zamknięta

Data dodania: piątek, 11 czerwca 2021, autor: nuclear.pl

EDF Energy, brytyjska spółka zależna francuskiego EDF, zarządzająca działającymi w Wielkiej Brytanii elektrowniami jądrowymi postanowiła nie uruchamiać ponownie dwóch bloków Elektrowni Jądrowej Dungeness B położonej na południowym wybrzeżu Anglii.

Elektrownia Jądrowa Dungeness B, fot. EDF Energy
Elektrownia Jądrowa Dungeness B, fot. EDF Energy

Jak poinformowali przedstawiciele firmy, od września 2018 roku elektrownia wyposażona w dwa bloki o mocy 545 MWe każdy z reaktorami AGR (zaawansowany reaktor chłodzony gazem) nie pracuje i przez cały czas musi rozwiązywać „unikalne, istotne problemy, których nie obserwuje się w innych elektrowniach jądrowych z reaktorami tego typu".

Obecnie w Wielkiej Brytanii działa 7 elektrowni jądrowych z 14 blokami AGR (plus jedna elektrownia jądrowa z jedynym w kraju reaktorem wodnym ciśnieniowym PWR), które łącznie zapewniają około 20% zapotrzebowania kraju na energię elektryczną.

Elektrownia jądrowa Dungenes B była pierwszą elektrownią jądrową z reaktorami AGR. Dwa bloki uruchomione odpowiednio w 1983 i 1985 roku w trakcie eksploatacji, wyprodukowały 195 TWh energii elektrycznej, zapobiegając emisji 1,2 mld ton dwutlenku węgla, co odpowiada wszystkim emisjom w Wielkiej Brytanii od 2018 do 2020 roku.

Ostatecznie, 7 czerwca 2021 roku zarząd EDF Energy, po konsultacjach z akcjonariuszami, podjął decyzję o trwałym zakończeniu eksploatacji elektrowni, która tym samym przechodzi w etap rozładunku paliwa jądrowego.

W lokalizacji Romney Marsh działała od 1965 roku także Elektrownia Jądrowa Dungeness A. Dwa bloki o mocy 225 MWe każdy, z reaktorami chłodzonymi gazem typu Magnox pierwszej generacji, zostały wyłączone w 2006 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze