Serwis informacyjny

poprzednie « wiadomości (11-20) z 3011 » następne

Vattenfall rozważa budowę bloku SMR w Szwecji

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall poinformował, iż wobec zwiększających się prognoz zużycia energii elektrycznej w Szwecji w nadchodzących dziesięcioleciach, rozpoczął prace nad przygotowaniem studium wykonalności budowy co najmniej dwóch małych reaktorów modułowych SMR na terenie sąsiadującym z istniejącą Elektrownią Jądrową Ringhals.
czytaj więcej

88 lat temu opatentowano koncepcję jądrowej reakcji łańcuchowej

28 czerwca 1934 roku do brytyjskiego urzędu patentowego wpłynął wniosek autorstwa węgierskiego fizyka i wynalazcy Leo Szilarda. Szilard opisywał w nim koncepcję jądrowej reakcji łańcuchowej, wywoływanej przez powstające w tej reakcji neutrony, w której miałaby być pozyskiwana energia. Szilard nie precyzował w swoim wniosku jaka miałaby to być reakcja – reakcję rozszczepienia odkryto dopiero ponad 4 lata później.
czytaj więcej

SKB otrzymało pozwolenie na zwiększenie pojemności przechowalników Clab

Jak poinformował World Nuclear News szwedzki Sąd ds. gruntów i środowiska wydał firmie SKB ( Svensk Kärnbränslehantering AB) zajmującej się gospodarką odpadami promieniotwórczymi pozwolenie środowiskowe na zwiększenie ilości wypalonego paliwa jądrowego w tymczasowym magazynie Clab, zlokalizowanym w miejscowości Simpevarp, około 25 kilometrów na północ od Oskarshamn z 8000 ton do 11 000 ton.
czytaj więcej

poprzednie « wiadomości (11-20) z 3011 » następne