poprzednie « wiadomości (41-50) z 55 » następnemedycyna
Projekt koordynowany przez Ośrodek Radioizotopów POLATOM został zakwalifikowany do finansowania w ramach pierwszego konkursu Agencji Badań Medycznych na wsparcie niekomercyjnych badań klinicznych.
czytaj więcejnauka
Eksperymentalne stanowisko do produkcji 99Mo wiązką elektronów z akceleratora liniowego buduje w NCBJ Tobiasz Zawistowski ze studiów doktoranckich RadFarm. Badania nad nową metodą produkcji molibdenu 99, najważniejszego radioizotopu wykorzystywanego na potrzeby medycyny, prowadził w Canadian Light Source. Rozważana jest możliwość zastosowania podobnej metody produkcji także w Świerku.
czytaj więcejnauka
Na placu budowy Centrum Projektowania i Syntezy Radiofarmaceutyków Ukierunkowanych Molekularnie „CERAD” trwają intensywne prace budowlane. Widać już fundamenty przyszłego kompleksu laboratoriów, w którym będzie umieszczony m.in. cyklotron pozwalający na produkcję radionuklidów poprzez bombardowanie tarcz rozpędzonymi protonami, deuteronami i cząstkami alfa. Pracom sprzyja dobra pogoda.
czytaj więcejnauka
Na terenie Narodowego Centrum Badań Jądrowych rozpoczęły się prace budowlane związane z realizacją Centrum Projektowania i Syntezy Radiofarmaceutyków Ukierunkowanych Molekularnie CERAD. Zostały wykonane prace związane z przygotowaniem placu budowy, wykonano już także prace ziemne, w tym wymieniono grunt, na którym ma być posadowiony budynek. Całość inwestycji powinna być ukończona w 2021 roku.
czytaj więcejenergetyka
- Atom może być ratunkiem dla rodzimej branży węglowej i pomocą w utrzymaniu dziesiątek tysięcy miejsc pracy w górnictwie. Ma to zasadnicze znaczenie dla naszej niezależności energetycznej - pisze Krzysztof Tchórzewski w artykule "Dlaczego Polska potrzebuje atomu?" dla magazynu liderów opinii "Wszystko Co Najważniejsze".
czytaj więcejnauka
Rząd Belgii ogłosił swoje poparcie dla realizacji projektu MYRRHA (Multi-purpose hYbrid Research Reactor for High-tech Applications), unikalnej infrastruktury badawczej SCK-CEN (Belgijskie Centrum Badań Jądrowych) w Mol. MYRRHA po raz kolejny stawia Belgię jako światowego lidera pod względem badań naukowych - szczególnie w zakresie gospodarki odpadami jądrowymi i opracowywania nowych terapii w walce z rakiem.
czytaj więcejW ostatnich dniach kwietnia pierwsze badania PET wykonano w Radomskim Centrum Onkologii. Placówka na Wacynie posiada jeden z najnowocześniejszych aparatów w Polsce. Do tej pory pacjenci z Radomia i okolic mogli korzystać z takich badań dojeżdżając do odległych placówek w Warszawie, Kielcach czy Lublinie. Termin oczekiwania na badanie wynosił kilka tygodni.
czytaj więcejcoi.pl |
poniedziałek, 7 maja 2018 W dniu 27 kwietnia 2018 roku w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie otwarto nową pracownię scyntygraficzną z systemem SPECT/CT Discovery NM/CT 670 CZT, opartym na najnowszych technologiach, wykorzystywanych w diagnostyce nuklearnej. Nowoczesne urządzenie, z którego będą korzystać pacjenci z podejrzeniem nowotworu, został dofinansowany przez Ministerstwo Zdrowia.
czytaj więcejDuża cześć radioaktywnego jodu 131 stosowanego w medycynie nuklearnej na świecie jest produkowana w Polsce. Działający w Narodowym Centrum Badań Jądrowych Ośrodek Radioizotopów Polatom eksportuje odczynniki jodowe i gotowe produkty lecznicze do odbiorców na sześciu kontynentach. Izotopy potrzebne do produkcji radiofarmaceutyków powstają w reaktorze badawczym Maria. Preparaty zawierające jod 131 używane są przede wszystkim w terapii i diagnostyce chorób tarczycy.
czytaj więcejDo 2020 r. liczba chorych na raka podwoi się. Ratunkiem dla nich są radiofarmaceutyki, czyli leki zawierające pierwiastek promieniotwórczy. Wykorzystywane są w medycynie nuklearnej do celów diagnostycznych oraz do leczenia, które umożliwia niszczenie jedynie chorych tkanek. Polska już teraz jest jednym z liderów pod względem produkcji radiofarmaceutyków. Do 2020 r. ma powstać Centrum Projektowania i Syntezy Radiofarmaceutyków Ukierunkowanych Molekularnie CERAD. Dzięki inwestycji Polska może stać się potentatem na rynku medycyny nuklearnej na świecie.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (41-50) z 55 » następne