Serwis informacyjny - Tagi: radiofarmaceutyki

poprzednie « wiadomości (41-50) z 55 » następne

NCBJ rozważa możliwość produkcji molibdenu 99 nową metodą

Eksperymentalne stanowisko do produkcji 99Mo wiązką elektronów z akceleratora liniowego buduje w NCBJ Tobiasz Zawistowski ze studiów doktoranckich RadFarm. Badania nad nową metodą produkcji molibdenu 99, najważniejszego radioizotopu wykorzystywanego na potrzeby medycyny, prowadził w Canadian Light Source. Rozważana jest możliwość zastosowania podobnej metody produkcji także w Świerku.
czytaj więcej

Trwają prace na budowie Centrum Radiofarmaceutyków CERAD

Na placu budowy Centrum Projektowania i Syntezy Radiofarmaceutyków Ukierunkowanych Molekularnie „CERAD” trwają intensywne prace budowlane. Widać już fundamenty przyszłego kompleksu laboratoriów, w którym będzie umieszczony m.in. cyklotron pozwalający na produkcję radionuklidów poprzez bombardowanie tarcz rozpędzonymi protonami, deuteronami i cząstkami alfa. Pracom sprzyja dobra pogoda.
czytaj więcej

NCBJ: rozpoczęła się budowa laboratorium CERAD

Na terenie Narodowego Centrum Badań Jądrowych rozpoczęły się prace budowlane związane z realizacją Centrum Projektowania i Syntezy Radiofarmaceutyków Ukierunkowanych Molekularnie CERAD. Zostały wykonane prace związane z przygotowaniem placu budowy, wykonano już także prace ziemne, w tym wymieniono grunt, na którym ma być posadowiony budynek. Całość inwestycji powinna być ukończona w 2021 roku.
czytaj więcej

Tchórzewski: Dlaczego Polska potrzebuje atomu?

- Atom może być ratunkiem dla rodzimej branży węglowej i pomocą w utrzymaniu dziesiątek tysięcy miejsc pracy w górnictwie. Ma to zasadnicze znaczenie dla naszej niezależności energetycznej - pisze Krzysztof Tchórzewski w artykule "Dlaczego Polska potrzebuje atomu?" dla magazynu liderów opinii "Wszystko Co Najważniejsze".
czytaj więcej

Belgia rozpoczyna realizację nowej dużej infrastruktury badawczej MYRRHA

Rząd Belgii ogłosił swoje poparcie dla realizacji projektu MYRRHA (Multi-purpose hYbrid Research Reactor for High-tech Applications), unikalnej infrastruktury badawczej SCK-CEN (Belgijskie Centrum Badań Jądrowych) w Mol. MYRRHA po raz kolejny stawia Belgię jako światowego lidera pod względem badań naukowych - szczególnie w zakresie gospodarki odpadami jądrowymi i opracowywania nowych terapii w walce z rakiem.
czytaj więcej

W Radomskim Centrum Onkologii ruszyły pierwsze badania Pozytonowej Tomografii Emisyjnej (PET)

W ostatnich dniach kwietnia pierwsze badania PET wykonano w Radomskim Centrum Onkologii. Placówka na Wacynie posiada jeden z najnowocześniejszych aparatów w Polsce. Do tej pory pacjenci z Radomia i okolic mogli korzystać z takich badań dojeżdżając do odległych placówek w Warszawie, Kielcach czy Lublinie. Termin oczekiwania na badanie wynosił kilka tygodni.
czytaj więcej

Centrum Onkologii w Warszawie z nową pracownią scyntygraficzną i nowoczesnym sprzętem do diagnostyki nowotworów

W dniu 27 kwietnia 2018 roku w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie otwarto nową pracownię scyntygraficzną z systemem SPECT/CT Discovery NM/CT 670 CZT, opartym na najnowszych technologiach, wykorzystywanych w diagnostyce nuklearnej. Nowoczesne urządzenie, z którego będą korzystać pacjenci z podejrzeniem nowotworu, został dofinansowany przez Ministerstwo Zdrowia.
czytaj więcej

Jod ze Świerka dla pół miliona pacjentów tygodniowo

Duża cześć radioaktywnego jodu 131 stosowanego w medycynie nuklearnej na świecie jest produkowana w Polsce. Działający w Narodowym Centrum Badań Jądrowych Ośrodek Radioizotopów Polatom eksportuje odczynniki jodowe i gotowe produkty lecznicze do odbiorców na sześciu kontynentach. Izotopy potrzebne do produkcji radiofarmaceutyków powstają w reaktorze badawczym Maria. Preparaty zawierające jod 131 używane są przede wszystkim w terapii i diagnostyce chorób tarczycy.
czytaj więcej

Polska może stać się potentatem na rynku medycyny nuklearnej na świecie

Do 2020 r. liczba chorych na raka podwoi się. Ratunkiem dla nich są radiofarmaceutyki, czyli leki zawierające pierwiastek promieniotwórczy. Wykorzystywane są w medycynie nuklearnej do celów diagnostycznych oraz do leczenia, które umożliwia niszczenie jedynie chorych tkanek. Polska już teraz jest jednym z liderów pod względem produkcji radiofarmaceutyków. Do 2020 r. ma powstać Centrum Projektowania i Syntezy Radiofarmaceutyków Ukierunkowanych Molekularnie CERAD. Dzięki inwestycji Polska może stać się potentatem na rynku medycyny nuklearnej na świecie.
czytaj więcej

poprzednie « wiadomości (41-50) z 55 » następne