poprzednie « wiadomości (721-730) z 768 » następneRadioterapia protonowa jest bezpieczniejszą metodą leczenia chorych na nowotwory niż tradycyjna radioterapia. Dlatego zaleca się ją np. u dzieci. W Polsce dostęp do tej metody jest wciąż niewielki, gdyż prowadzi ją tylko jeden ośrodek w kraju - oceniają eksperci.
czytaj więcejW trakcie wizyty w Chinach 11 lipca 2017 r. wiceminister energii Andrzej Piotrowski spotkał się z zarządem chińskiego koncernu CGN (China General Nuclear Power Group) pod przewodnictwem Shu Guogang. Tematem spotkania była możliwość współpracy między polskim i chińskim sektorem jądrowym oraz oczekiwania wobec dostawcy technologii na potrzeby pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
czytaj więcej– Jako obywatel, Krzysztof Tchórzewski, już nie minister, jestem traktowany jako liberał, ale jednocześnie dosyć ortodoksyjny, bo należę do grupy ludzi, którzy się nazywają patriotami. To trochę podcina nogi przy zasadach gospodarki rynkowej – mówił podczas II Okrągłego Stołu Energetycznego, szef resortu, Krzysztof Tchórzewski.
czytaj więcej- Budowa zasobów ludzkich na potrzeby elektrowni jądrowej jest złożonym przedsięwzięciem. Jestem jednak przekonany, że wypracowanie efektywnej strategii działania w tym zakresie wpisze się w proces właściwego przygotowania kadr z uwzględnieniem poszczególnych faz rozwoju Polskiego Programu Energetyki Jądrowej – powiedział wiceminister Andrzej Piotrowski otwierając polsko-francuskie seminarium poświęcone wymianie doświadczeń edukacyjnych w obszarze energetyki jądrowej. Spotkanie odbyło się 16 maja 2017 r. w Warszawie.
czytaj więcejW reaktorze MARIA w Świerku szykują się zmiany. Powstać ma nowe stanowisko badawcze. Tam rozpędzone neutrony z reaktora pomogą badaczom i środowisku medycznemu zdobyć tajniki terapii borowo-neutronowej (BNCT), która na świecie jest już stosowana w terapii nowotworów.
czytaj więcejWarunkiem sukcesu projektu jądrowego w Polsce jest przygotowanie odpowiednich specjalistów, którzy będą zaangażowani w fazę przygotowawczą inwestycji i późniejsze funkcjonowanie energetyki jądrowej. Z tego powodu Ministerstwo Energii wspólnie z instytucjami zaangażowanymi w rozwój francuskiego programu energetyki jądrowej organizuje 16 maja 2017 r. seminarium pt. „Wymiana Doświadczeń Edukacyjnych Polski i Francji dotyczących Energetyki Jądrowej”.
czytaj więcej- Koreański KHNP bez żadnych opóźnień buduje w ZEA kolejne bloki elektrowni jądrowej. 1 MWe zainstalowanej mocy będzie kosztować nie więcej niż 3,2 mln euro i pozostanie do dyspozycji przez co najmniej 90 proc. czasu w roku, przez ponad pół wieku. Przykład ten pokazuje, jak umiarkowane koszty ma sprawnie realizowana inwestycja w elektrownię jądrową – podkreśla wiceminister energii Andrzej Piotrowski.
czytaj więcejW dniach 29-31 marca br. odbyły się kolejne, już 19 Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych Eurolab. Targi EuroLab to specjalistyczna impreza o charakterze biznesowo-naukowym, skierowana do branży laboratoryjnej, powstająca przy współpracy merytorycznej ośrodków naukowo-badawczych z całej Polski.
czytaj więcejSpotkania z przedstawicielami koreańskiego przemysłu jądrowego oraz potencjalna współpraca naukowa w obszarze nowych reaktorów to główne punkty wizyty wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego w Korei Południowej w dniach 10-14 kwietnia 2017 roku.
czytaj więcejW marcu 2017 roku rozpoczęły się badania lokalizacyjne i środowiskowe związane z przygotowaniami do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Prace prowadzone są w dwóch lokalizacjach „Lubiatowo-Kopalino” i „Żarnowiec” na terenach gmin Choczewo, Krokowa i Gniewino, w województwie pomorskim.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (721-730) z 768 » następne