poprzednie « wiadomości (31-40) z 199 » następneenergetyka
Japońska spółka Tokyo Electric Power Company Holdings Inc poinformowała, iż w dniu 17 marca 2024 roku zakończyła czwarty zrzut do morza oczyszczonej wody z uszkodzonej Elektrowni Jądrowej Fukushima Daiichi.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Trwa konkurs dla gmin na lokalizację nowego składowiska odpadów promieniotwórczych. - Gmina, w której znajdzie się takie składowisko będzie ważnym elementem całego strategicznego systemu energetyki jądrowej w Polsce” - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach 4 marca 2024 r.
czytaj więcejenergetyka
1 marca media poinformowały, że blok nr 2 Elektrowni Jądrowej Cruas-Meysse po raz pierwszy został uruchomiony z pełnym załadunkiem paliwa wytworzonego z uranu odzyskanego z paliwa wypalonego, tzw. RepU (z ang. reprocessed uranium). Jest to pierwszy przypadek pracy reaktora wyłącznie na paliwie z RepU.
czytaj więcejenergetyka
Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowały wczoraj o nawiązaniu współpracy z konsorcjum fińskich spółek Fortum i TVO Nuclear Services, które zapewnią wsparcie techniczne przy projektowaniu oraz przygotowywaniu procesu eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
czytaj więcejenergetyka
Firma Savanta przeprowadziła na zlecenie Radiant Energy Group największe w dotychczasowej historii badanie postaw społecznych wobec energetyki jądrowej. Łącznie w 20 krajach (Chiny, Rosja, Indie, Szwecja, Korea Południowa, Francja, Filipiny, Norwegia, RPA, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Belgia, Kanada, Australia, Niemcy, Włochy, Japonia, Brazylia, Hiszpania i Zjednoczone Emiraty Arabskie) przebadano ponad 20 000 osób.
czytaj więcejenergetyka
We Francji 20 bloków jądrowych o jednostkowej mocy 1300 MWe zbliża się nieuchronnie do czterdziestoletniego okresu eksploatacji. W związku z tym w najbliższych latach przejdą one przeglądy bezpieczeństwa i modernizacje.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Wygrana profesora Roszkowskiego w konkursie Atomowa Bzdura Roku 2023 wzbudziła wiele kontrowersji. Uzasadnieniem antynagrody było zamieszczenie w podręczniku szkolnym do przedmiotu "Historia i Teraźniejszość" nieprawdziwych i zmanipulowanych informacji na temat katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Informacja na temat śmierci w wyniku promieniowania setek likwidatorów i tysięcy mieszkańców okolicznych terenów jest całkowicie błędna i ma swoje źródła w legendach oraz niczym nie popartych szacunkach. Mimo to, zauważyliśmy w komentarzach, że dla wielu osób wciąż bardziej miarodajne są internetowe historie niż oficjalne raporty instytucji. Z tego powodu postanowiliśmy wytłumaczyć jaka jest rzeczywista liczba ofiar Czarnobyla i z czego wynikają różne, często sprzeczne informacje na ten temat.
czytaj więcejenergetyka
Niemieckie Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego (BMUV) zrezygnowało z budowy centrum logistycznego dla składowiska odpadów nisko- i średnioaktywnych Konrad.
czytaj więcejnauka
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych od wielu lat stara się upowszechniać wiedzę na temat atomistyki i odpadów radioaktywnych. Tym samym niezwykłym jest, że w tekście je opisującym można trafić na znaczące merytoryczne błędy.
czytaj więcejnauka
Od początku trwania inwazji na Ukrainę tematem odmienianym przez wszystkie przypadki jest bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna. Już w pierwszych dniach konfliktu pojawiły się pierwsze akcje dezinformacyjne, wedle których na terenie Ukrainy miałaby być przechowywana broń jądrowa lub materiały do jej budowy, jak również fałszywe ostrzeżenia o radioaktywnych chmurach znad rzekomo zniszczonych ukraińskich reaktorów.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (31-40) z 199 » następne