poprzednie « wiadomości (31-40) z 194 » następneenergetyka
We Francji 20 bloków jądrowych o jednostkowej mocy 1300 MWe zbliża się nieuchronnie do czterdziestoletniego okresu eksploatacji. W związku z tym w najbliższych latach przejdą one przeglądy bezpieczeństwa i modernizacje.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Wygrana profesora Roszkowskiego w konkursie Atomowa Bzdura Roku 2023 wzbudziła wiele kontrowersji. Uzasadnieniem antynagrody było zamieszczenie w podręczniku szkolnym do przedmiotu "Historia i Teraźniejszość" nieprawdziwych i zmanipulowanych informacji na temat katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Informacja na temat śmierci w wyniku promieniowania setek likwidatorów i tysięcy mieszkańców okolicznych terenów jest całkowicie błędna i ma swoje źródła w legendach oraz niczym nie popartych szacunkach. Mimo to, zauważyliśmy w komentarzach, że dla wielu osób wciąż bardziej miarodajne są internetowe historie niż oficjalne raporty instytucji. Z tego powodu postanowiliśmy wytłumaczyć jaka jest rzeczywista liczba ofiar Czarnobyla i z czego wynikają różne, często sprzeczne informacje na ten temat.
czytaj więcejenergetyka
Niemieckie Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego (BMUV) zrezygnowało z budowy centrum logistycznego dla składowiska odpadów nisko- i średnioaktywnych Konrad.
czytaj więcejnauka
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych od wielu lat stara się upowszechniać wiedzę na temat atomistyki i odpadów radioaktywnych. Tym samym niezwykłym jest, że w tekście je opisującym można trafić na znaczące merytoryczne błędy.
czytaj więcejnauka
Od początku trwania inwazji na Ukrainę tematem odmienianym przez wszystkie przypadki jest bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna. Już w pierwszych dniach konfliktu pojawiły się pierwsze akcje dezinformacyjne, wedle których na terenie Ukrainy miałaby być przechowywana broń jądrowa lub materiały do jej budowy, jak również fałszywe ostrzeżenia o radioaktywnych chmurach znad rzekomo zniszczonych ukraińskich reaktorów.
czytaj więcejnauka
Każdego roku pod koniec kwietnia serwisy informacyjne podają wiele tekstów o tematyce Czarnobylskiej. Rocznica katastrofy z 1986 roku każdorazowo od nowa rozbudza emocje i przyciąga uwagę czytelników artykułami o tematyce jądrowej, w tym również na temat czarnobylskiej strefy wykluczenia. Niestety znaczna część publikowanych treści jest obarczona licznymi mitami, stereotypami i błędami merytorycznymi. Wspaniałym przykładem jest dzisiejszy nominowany.
czytaj więcejbezpieczeństwo
W miniony piątek obchodziliśmy siedemdziesiątą rocznicę przemówienia „Atoms for Peace” prezydenta Dwighta D. Eisenhowera, wygłoszonego 8 grudnia 1953 roku przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ.
czytaj więcejenergetyka
Ukraina przyjęła przepisy umożliwiające przeprowadzanie przez jej dozór jądrowy oceny przedlicencyjnej technologii jądrowych.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Ministerstwo Klimatu i Środowisa ogłosiło nabór gmin chętnych do zlokalizowania na swoim terenie nowego składowiska odpadów nisko- i średnioaktywnych.
czytaj więcejbezpieczeństwo
W związku z pojawiającymi się informacjami prasowymi na temat zagrożenia radiacyjnego w związku z nawiewaniem nad teren Europy pyłu saharyjskiego Państwowa Agencja Atomistyki wydała komunikat, w którym poinformowano, iż jest to zjawisko cykliczne, nie stanowiące zagrożenia radiologicznego dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska, a ilość izotopów promieniotwórczych jest w nim niewielka.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (31-40) z 194 » następne