Serwis informacyjny
PAA: kolejne stacje PMS powstaną w województwie mazowieckim
Data dodania: środa, 21 sierpnia 2024, autor: nuclear.pl
Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała o podpisaniu 19 sierpnia 2024 kolejnego listu intencyjnego w sprawie rozwoju sieci stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.
Od kilku lat PAA stale rozwija sieć monitoringu radiacyjnego. Eksperci PAA instalują stacje w nowych lokalizacjach a wyeksploatowane już aparatury wymieniane są na nowoczesne urządzenia. Kilka dni temu PAA podpisała podobny list z województwem pomorskim, w którym powstanie pierwsza polska elektrownia jądrowa. Obecny list dotyczy umiejscowienia w najbliższych latach nowych stacji na terenie województwa mazowieckiego.
Główny trzon monitoringu radiacyjnego tworzą stacje PMS (ang. Permanent Monitoring Station), czyli stacje wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. Obecnie w kraju działa 57 takich urządzeń. Ich zadaniem jest ciągły pomiar powietrza – stacje mierzą ilość izotopów promieniotwórczych i przesyłają te dane do dyżurującego całodobowo Centrum do spraw Zdarzeń Radiacyjnych PAA.
Rozwój monitoringu radiacyjnego związany jest z rządowym programem budowy elektrowni jądrowych w kraju. Jak wynika z tego programu, do roku 2033 w Polsce ma funkcjonować co najmniej 145 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.
Wyniki monitoringu dostępne są na dedykowanej stronie Agencji. Udostępniane na mapie wyniki poszczególnych stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych podawane są w mikrosivertach na godzinę (µSv/h). Wskazania stacji różnią się w zależności od lokalizacji oraz występujących na danym terenie warunków (ukształtowanie terenu, struktura geologiczna itd.).
Jak informuje PAA w większości przypadków stacje zainstalowane w ramach polskiego monitoringu radiacyjnego pokazują wartości poniżej 0,1 µSv/h. Pojedyncze aparatury odnotowują moc dawki na poziomie ponad 0,1 µSv/h w bezdeszczową pogodę. W czasie deszczu, zwłaszcza poprzedzonego długim okresem bez opadów, naturalne tło promieniowania jonizującego może chwilowo wzrosnąć do 0,2 µSv/h, a nawet w niektórych przypadkach do niemal 0,3 µSv/h.
Zakres powyżej 0,3 µSv/h w Polsce wymaga weryfikacji źródła pochodzenia podwyższonego poziomu promieniowania jonizującego. Pamiętajmy jednak, że w wielu miejscach w Europie 0,3 µSv/h to poziom tła naturalnego. Należy pamiętać, że w sytuacji wzrostu poziomu promieniowania ponad normę PAA wyda stosowny komunikat. Agencja stale monitoruje sytuację radiacyjną w kraju – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.