poprzednie « wiadomości (101-110) z 153 » następnebezpieczenstwo
Na podstawie art. 110 ust. 13 ustawy z dnia 29 listopada 2000 roku - Prawo atomowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 792, z późn. zm.) Prezes Państwowej Agencji Atomistyki przedstawił sprawozdanie z działalności oraz ocenę stanu bezpieczeństwa i ochrony radiologicznej Polski w 2018 roku.
czytaj więcejbezpieczenstwo
Państwowa Agencja Atomistyki uruchomiła 23. stację wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. Nowa stacja stanęła w Rzeszowie.
czytaj więcejprawo
W dniu 13 czerwca br. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy - Prawo atomowe oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Nowelizacja ma na celu zapewnienie najwyższego możliwego do osiągnięcia poziomu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce, żeby dostosować go do światowych i europejskich standardów.
czytaj więcejnauka
Państwowa Agencja Atomistyki rozpoczęła ocenę merytoryczną raportu z okresowej oceny bezpieczeństwa (PSR - ang. periodic safety review) reaktora badawczego MARIA. Ocena okresowa została wykonana przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych i zakończyła się w marcu bieżącego roku.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Do 22 wzrosła liczba stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych na terenie Polski. Państwowa Agencja Atomistyki uruchomiła nowe stacje w Bielsku-Białej, Opolu i Tarnowie.
czytaj więcejprawo
W dniu 13 czerwca br. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Prawo atomowe oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Nowelizacja ma na celu zapewnienie najwyższego możliwego do osiągnięcia poziomu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce, żeby dostosować go do światowych i europejskich standardów. Ustawa czeka obecnie na rozpatrzenie przez Senat.
czytaj więcejnauka
Od 15 do 17 kwietnia trwało siódme spotkanie grupy roboczej Zachodnioeuropejskiego Stowarzyszenia Regulatorów Jądrowych (WENRA) ds. poziomów referencyjnych „Reference Level for Research Reactor”. Po raz pierwszy to spotkanie odbywa się w Polsce.
czytaj więcejenergetyka
W dniu 9 kwietnia 2019 roku Prezes PAA Andrzej Przybycin oficjalnie uruchomił drugi etap projektu ALEP, w którego trakcie zespół PAA przez 3 miesiące przeprowadzi symulację oceny dozorowej i wydania zezwolenia na budowę elektrowni jądrowej. Dwuletni projekt ALEP (ang. Advanced Licensing Exercise Project) jest pionierskim ćwiczeniem zaprojektowanym w PAA, które służy przetestowaniu polskiego systemu oceny spełnienia wymogów bezpieczeństwa przez planowane elektrownie jądrowe.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Mija 37 lat od utworzenia Państwowej Agencji Atomistyki. To ważne wydarzenie w rozwoju systemu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce. Przez te lata rola PAA zmieniła się od koordynatora rozwoju atomistyki w Polsce do urzędu dozoru jądrowego.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Od 19 do 21 lutego 2019 r. trwała trzydniowa Misja doradcza Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (ang. IAEA - International Atomic Energy Agency) z zakresu przygotowania PAA do wdrażania programu auditów wewnętrznych dedykowanego dla dozoru jądrowego. Misja została zorganizowana i przygotowana z inicjatywy PAA. Jej celem było omówienie roli i znaczenia audytów wewnętrznych w pracach urzędu dozoru jądrowego.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (101-110) z 153 » następne