Serwis informacyjny

Ukazała się wstępna wersja raportu rocznego Tennesee Valley Authority

Data dodania: poniedziałek, 7 października 2024, autor: nuclear.pl

Ukazała się wstępna wersja raportu rocznego Tennesee Valley Authority (TVA). Raport jest szczególnie ciekawy, bowiem TVA podsumowuje w nim koszty budowy nowych reaktorów jądrowych.

TVA to spółka energetyczna należąca do rządu federalnego USA, która eksploatuje sieci energetyczne i jednostki wytwórcze o łącznej mocy 25,6 GWe na terenie stanów Tennesee, Karolina Północna, Virginia, Georgia, Alabama i Missisipi. TVA podsumowuje w swoim raporcie koszty budowy i eksploatacji różnych źródeł wytwórczych, w tym atomu. Spółka eksploatuje w tym momencie trzy elektrownie jądrowe: Browns Ferry, Sequoyah oraz Watts Bar.

Spółka przeznaczyła 350 milionów dolarów na wczesny etap potencjalnej budowy reaktorów jądrowych w EJ Clinch River. Posiada także Early Site Permit na budowę "dwóch lub więcej małych reaktorów modułowych o mocy cieplnej każdego do 800 MW". Early Site Permit (ESP) to zezwolenie wydawane przez amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego, które umożliwia wstępne zatwierdzenie lokalizacji pod budowę elektrowni jądrowej, zanim zostaną podjęte dalsze decyzje i działania związane z budową, na podstawie oceny bezpieczeństwa, wpływu na środowisko i innych czynników.

W raporcie podsumowano i porównano prognozowane koszty "zaawansowanego PWR" oraz "lekkowodnego SMR". Nie podano ich nazw, lecz jedynie moce elektryczne netto bloków wynoszące odpowiednio 1150 oraz 285 MW, można się więc domyślać o które konstrukcje chodzi.

TVA podało następujące koszty:
— duży PWR: 12 928 $/kW,
— lekkowodny SMR: 17 949 $/kW.

Jednocześnie prognozowane jest, że koszt lekkowodnego SMR może potencjalnie spaść do 12 471 $/kW dla obiektów next of a kind czyli nieprototypowych. Oceniono też dojrzałość technologiczną obu projektów w skali TRL (Technology Readiness Level). I tak w skali 1–9 duży PWR otrzymał najwyższą notę – 9, natomiast lekkowodny SMR – 5. Niżej oceniono technologie IV generacji.

Raport analizuje również różne potencjalne przyszłe miksy energetyczne. We wszystkich założono budowę do 10 GWe bloków jądrowych do roku 2050.

Na zdjęciu EJ Watts Bar, fot. TVA


Podziel się z innymi


Komentarze