Serwis informacyjny

Brytyjski rząd wskazał preferowaną lokalizację kolejnej wielkoskalowej elektrowni jądrowej

Data dodania: poniedziałek, 27 maja 2024, autor: nuclear.pl

Brytyjski rząd oficjalnie wskazał Wylfę Newydd na walijskiej wyspie Ynys Môn jako preferowaną lokalizację kolejnej wielkoskalowej elektrowni jądrowej.

Jak ogłosiła sekretarz stanu ds. bezpieczeństwa energetycznego i zerowych emisji – Claire Coutinho – rząd brytyjski rozpocznie rozmowy z największymi dostawcami technologii jądrowych w celu rozpoczęcia przyszłej budowy.

Uprzednio, w marcu 2024 lokalizacja została odkupiona przez brytyjski skarb państwa od koncernu Hitachi. Hitachi był w przeszłości zainteresowany wybudowaniem tam dwóch bloków ABWR o łącznej mocy 2700 MW, sprawa rozbiła się jednak o kwestie finansowe. Z przecieków medialnych wynika, że rząd twardo naciskał na kontrakt „pod klucz” o stałej cenie, co było nieakceptowalnym ryzykiem dla wykonawców.

Obecnie w Wielkiej Brytanii budowane są dwa wielkoskalowe reaktory EPR francuskiego koncernu EDF w EJ Hinkley Point C, budowa kolejnych dwóch w EJ Sizewell C dostała niedawno decyzję lokalizacyjną. Równolegle trwa rządowy przegląd technologii SMR, który ma wskazać optymalną z punktu widzenia przyszłego wdrożenia.

W Elektrowni Jądrowej Wylfa do roku 2015 pracowały dwa reaktory Magnox chłodzone gazowym dwutlenkiem węgla, które zostały zbudowane w latach 1963–1971. Początkowo każdy z nich pracował w bloku o mocy elektrycznej 600 MW, którą na skutek problemów z korozją stalowych elementów rdzenia w atmosferze gorącego CO2 zmniejszono do 490 MW.

Na zdjęciu EJ Wylfa z blokami Magnox, fot. HM Government


Podziel się z innymi


Komentarze