Serwis informacyjny

Energoatom z porozumiem z Hyundai Engineering & Construction

Data dodania: poniedziałek, 20 maja 2024, autor: nuclear.pl

Energoatom – operator wszystkich ukraińskich elektrowni jądrowych oraz Hyundai Engineering & Construction podpisały porozumienie o współpracy w dziedzinie projektowania, budowy i rozruchu nowych ukraińskich elektrowni jądrowych.

Zgodnie ze słowami ukraińskiego ministra energetyki – Hermana Hałuszczenki jest to istotny krok w stronę budowy dwóch planowanych bloków AP1000 w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej.

- Ważne jest, abyśmy razem ze stroną koreańską podpisali to porozumienie w czasie wojny i nie czekając na jej zakończenie, ruszyli naprzód. Jestem przekonany, że wspólnie zbudujemy na Ukrainie sektor energetyczny, który będzie spełniał najlepsze międzynarodowe standardy - powiedział Hałuszczenko.

- Korea Południowa jest jednym z liderów przemysłu jądrowego, jej specjaliści mają duże doświadczenie w badaniu obiektów jądrowych. Współpraca z Hyundaiem jest dla Energoatomu bardzo ważna. Co ciekawe, sprzęt, który zakupiliśmy od naszych partnerów – Westinghouse – do budowy nowych bloków w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej, został wyprodukowany z pomocą południowokoreańskich specjalistów. Dlatego już teraz współpracujemy z Koreą Południową w dziedzinie energetyki jądrowej i będziemy tylko intensyfikować tę pracę – powiedział Petro Kotin.

Dwa nowe bloki Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej mają wykorzystywać gotowe komponenty znajdujące się w nieukończonej Elektrowni Jądrowej V. C. Summer w Karolinie Południowej. Porozumienie (choć nie umowę) w sprawie ich odkupienia przez Ukrainę od Westinghouse podpisano w grudniu 2023. Nie podano do tej pory daty początku budowy, ani tym bardziej jej zakończenia.

Na zdjęciu ceremonia podpisania porozumienia, fot. Enerhoatom


Podziel się z innymi


Komentarze