Serwis informacyjny

„Nie ma chaosu komunikacyjnego co do harmonogramu PEJ!”

Data dodania: środa, 8 maja 2024, autor: nuclear.pl

„Nie ma chaosu komunikacyjnego co do harmonogramu PEJ!” poinformowała na platformie X (d. Twitter) minister przemysłu Marzena Czarnecka. Wpis pani minister był odpowiedzią na komentarz medialny, w którym autor najwyraźniej niewłaściwie zinterpretował zapowiedzi jakie padły z ust różnych przedstawicieli Rady Ministrów podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Minister Czarnecka doprecyzowała znaczenie różnych dat, jakie ostatnio padały. Tak więc:
- w 2028 roku powinniśmy spodziewać się „pierwszego betonu jądrowego”, a więc rozpoczęcia realizacji zasadniczego etapu prac budowlanych, w tym mających wpływ na bezpieczeństwo jądrowe,
- w 2035 roku powinien zostać uruchomiony pierwszy blok,
- w 2039 roku powinna być gotowa pierwsza elektrownia.

Daty te sugerują dwuletnie opóźnienie w stosunku do harmonogramu zawartego w obowiązującej wersji „Programu polskiej energetyki jądrowej”, choć warto też postawić pytanie, czy jest to faktyczne opóźnienie prac, czy efekt przesadnego optymizmu dat zawartych w PPEJ w momencie jego aktualizacji. Tym niemiej pozytywne jest, że po dniu zamieszania w informacjach medialnych potwierdzona została data 2035, a niefortunne „2040” z komunikacji zniknęło.

Na ilustracji tweet wyjaśniający minister Czarneckiej.


Podziel się z innymi


Komentarze