Serwis informacyjny

Zakończono misję kontrolną SEED w sprawie rumuńskiego SMR'a

Data dodania: środa, 17 kwietnia 2024, autor: nuclear.pl

SN Nuclearelectrica SA, rumuński operator Elektrowni Jądrowej Cernavoda i RoPower Nuclear, spółka zajmująca się rozwojem projektu budowy elektrowni SMR w Rumunii, ogłosiły zakończenie misji kontrolnej SEED (ang. Site and External Events Design) prowadzonej przez ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Reaktor SMR NuScale, fot. NuScale
Reaktor SMR NuScale, fot. NuScale

Misja MAEA została zaproszona przez Nuclearelectrica i poproszona o niezależną ocenę procesu wyboru lokalizacji w Doicesti pod kątem standardów bezpieczeństwa MAEA, przed przejściem do kolejnej fazy oceny lokalizacji - złożeniem wniosku o wydanie decyzji lokalizacyjnej.

Program SEED pomaga państwom członkowskim MAEA na różnych etapach opracowywania programów energetyki jądrowej, w tym w ocenie wyboru lokalizacji oraz projektowania konstrukcji, systemów i komponentów, z uwzględnieniem potencjalnych zdarzeń zewnętrznych i wewnętrznych specyficznych dla danego obiektu.

Celem rumuńskiego projektu jest budowa 462 MW mocy jądrowych, z wykorzystaniem amerykańskiej technologii NuScale VOYGR-6 (sześć modułów o mocy zainstalowanej 77 MWe każdy).

Szacuje się, że projekt stworzy prawie 200 stałych miejsc pracy, przy obsłudze i konserwacji obiektu w ciągu 60-letniego okresu jego eksploatacji, a także 1500 miejsc pracy przy budowie i 2300 miejsc pracy przy produkcji i montażu komponentów.


Podziel się z innymi


Komentarze