Serwis informacyjny

Elektrownia Jądrowa Palisades zostanie ponownie uruchomiona

Data dodania: piątek, 29 marca 2024, autor: nuclear.pl

Amerykański Departament Energii (US DOE) zadecydował o przeznaczeniu do 1,52 miliarda dolarów (ponad 6 mld PLN) w celu wsparcia ponownego uruchomienia Elektrowni Jądrowej Palisades.

Elektrownia Palisades została przedwcześnie zamknięta z powodów rynkowych, produkowana przez nią czysta energia nie była w stanie wytrzymać konkurencji cenowej z tą z gazu ziemnego. EJ Palisades składa się z jednego bloku o mocy elektrycznej 805 MWe, pracował w nim i najprawdopodobniej pracował będzie nadal dwupętlowy reaktor Combustion Engineering. Została uruchomiona w 1971 roku.

Holtec, który specjalizuje się między innymi w likwidacji elektrowni jądrowych, zakupił EJ Palisades w czerwcu 2022 roku od Entergy. Początkowo celem spółki było przeprowadzenie likwidacji, jednak w międzyczasie liczne środowiska ze stanu Michigan i spoza niego, na czele z gubernator Gretchen Whitmer zaczęły się domagać ponownego uruchomienia elektrowni.

Holtec uznał, że byłoby to opłacalne pod warunkiem otrzymania z DOE dotacji celowej na przeprowadzenie niezbędnych remontów elektrowni, podobnie jak stało się to ostatnio w kalifornijskiej EJ Diablo Canyon (z tą różnicą, że ta ostatnia pozostaje w ruchu). Póki co przeprowadzane są tylko takie prace likwidacyjne, które nie wpłyną na ewentualne ponowne uruchomienie elektrowni – np. operacje z wypalonym paliwem.

W zeszłym roku, na wsparcie ponownego uruchomienia Palisades, legislatura stanowa Michigan głosami przedstawicieli obu partii przeznaczyła 150 mln dolarów, teraz dochodzą do tego gwarancje federalne w wysokości 1,52 mld USD. Data ponownego uruchomienia nie jest jeszcze znana. Palisades posiada ważne zezwolenie eksploatacyjne do roku 2031, jednak z pewnością na nowo będzie musiał spełnić część warunków.

fot. US DOE


Podziel się z innymi


Komentarze