Serwis informacyjny
Rozpoczeto pierwsze prace na terenie budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej
Data dodania: piątek, 23 lutego 2024, autor: nuclear.pl
Jak poinformowało "Stowarzyszenie EJ Żarnowiec" z Gniewina na terenie planowanej budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino zakończono pierwszy z etapów prac polegającym na ogrodzeniu terenu i wycince znajdujących się na nim drzew.
Na tym etapie prace zostały ograniczone jedynie do terenu na którym przeprowadzone zostaną przez Wykonawcę, firmę Bechtel, w ramach przygotowania raportu lokalizacyjnego, rozszerzone badania geologiczne.
Przed ich rozpoczęciem należy jednak jeszcze przeprowadzić karczowanie wyciętych drzew, uprzątnięcie terenu i przeprowadzenie badań gruntu pod kątem obecności niewybuchów do 6 m a także badania archeologiczne. Przygotowania do realizacji tych prac już są prowadzone.
O statusie prac terenowych w związku z projektem pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce poinformował również zespół Biura Prasowego Polskich Elektrowni Jądrowych. Generalnie w przesłanym komunikacie potwierdzono nasze wcześniejsze ustalenia dotyczące prowadzonych w lokalizacji prac. Jak podał PEJ badania terenowe, za które odpowiada Bechtel, rozpoczną się wiosną 2024 roku.
Potwierdzono również, iż rozpoczęły się już szczegółowe badania pod kątem obecności ewentualnych niewybuchów oraz prowadzone są prace terenowe, w tym uprzątanie terenu po wycince drzew. Prace te są prowadzone na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Choczewo, z którego przedstawicielami spółka PEJ jest w stałym kontakcie.
Przypominamy, iż w lokalizacji "Lubiatowo-Kopalino" planowana jest budowa trzech bloków AP1000 o łącznej mocy brutto 3750 MWe. We wrześniu 2023 roku Polskie Elektrownie Jądrowe uzyskały decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji, w kolejnym kriku wojewoda pomorski wydał spółce aw październiku 2023 roku decyzję o ustaleniu lokalizacji.
Zgodnie z założeniami PPEJ pierwszy blok miał być oddany do 2033 roku, w ostatnim czasie pojawiły się jednak informacje o możliwości opóźnienia projektu o 2 lata.