Serwis informacyjny

Trzecia umowa na przeprowadzenie studium wykonalności rozbudowy Borselle podpisana

Data dodania: czwartek, 22 lutego 2024, autor: nuclear.pl

Firma Westinghouse Electric Company poinformowała we wtorek o podpisaniu z rządem holenderskim umowy na przeprowadzenie Technicznego Studium Wykonalności oceniającego możliwość rozbudowy Elektrowni Jądrowej Borselle o 2 nowe bloki z wykorzystaniem technologii AP1000®.

Elektrownia jądrowa Borssele w Holandii, fot. EPZ
Elektrownia jądrowa Borssele w Holandii, fot. EPZ

Holenderski rząd w celu spełnienia wymogów klimatycznych podjął decyzję o zamknięciu swoich 5 elektrowni węglowych: 2 do 2025 i 3 do 2030 roku oraz zapowiedział rozbudowę Borssele o dwa bloki jądrowe o mocy co najmniej 1000 MWe każdy.

Wcześniej podobne umowy podpisały, odpowiednio w połowie grudnia 2023 roku i na początku stycznia 2024 roku KHNP oferujące reaktor APR-1400 i EDF z reaktorem EPR. Każde z opracowanych studiów będzie wstępnym etapem zmierzającym do wyłonienia dostawcy technologii bloków jądrowych, których budowa miałaby się zacząć w 2028 roku.


Jednoblokowa Elektrownia Jądrowa Borssele o mocy 482 MWe jest obecnie jedyną działającą elektrownią jądrową w Holandii. Wybudowany przez Siemens KWU, głównie na potrzeby pobliskiej huty aluminium, blok został oddany w 1973 roku. Pierwszą elektrownią jądrową zbudowaną, głównie w celu zdobycia wiedzy na temat budowy i eksploatacji była Dodewaard o mocy netto 58 MWe z reaktorem BWR. Budowę rozpoczęto w 1965 roku, a obiekt oddano do eksploatacji 26 marca 1969 roku w obecności królowej Juliany. Blok pracował do 1997 roku, 7 lat krócej niż pierwotnie planowano.


Podziel się z innymi


Komentarze