Serwis informacyjny

1,5 raza więcej osób na świecie popiera wykorzystanie energii jądrowej niż się jej sprzeciwia

Data dodania: wtorek, 13 lutego 2024, autor: nuclear.pl

Firma Savanta przeprowadziła na zlecenie Radiant Energy Group największe w dotychczasowej historii badanie postaw społecznych wobec energetyki jądrowej. Łącznie w 20 krajach (Chiny, Rosja, Indie, Szwecja, Korea Południowa, Francja, Filipiny, Norwegia, RPA, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Belgia, Kanada, Australia, Niemcy, Włochy, Japonia, Brazylia, Hiszpania i Zjednoczone Emiraty Arabskie) przebadano ponad 20 000 osób.

Jak wynika z opublikowanego raportu zwolenników energetyki jądrowej jest półtora raza więcej (46%) niż jej przeciwników (28%), przy czym w krajak takich jak Chiny, Rosja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Indiach przewaga zwolenników jest trzykrotna.

Energetyka jądrowa jest drugim po farmach fotowoltaicznych najbardziej preferowanym źródłem energii elektrycznej. 25% ankietowanych zadeklarowało, że ich kraj powinien skoncentrować się na rozwoju energetyki jądrowej, podczas gdy 33% preferuje rozwój wielkoskalowych farm fotowoltaiczne.
66% badanych uważa atom za najbardziej niezawodne źródło energii, w tej grupie jest czterokrotnie więcej zwolenników jego wykorzystania niż przeciwników.

Co ciekawe, aż 79% badanych wskazało, że obawia się o bezpieczeństwo jądrowe, niemniej jednak 40% z tej grupy popiera wykorzystanie energii jądrowej, podczas gdy 33 procent jest temu przeciwna.

Dostęp do pełnego podsumowania raportu, samego raportu i szczegółowych danych w plikach .xls znajdziecie pod linkiem https://www.radiantenergygroup.com/reports/public-attitudes-toward-clean-energy-2023-nuclear


Podziel się z innymi


Komentarze