Serwis informacyjny
Niemieckie BMUV zrezygnowało z budowy składowiska Konrad
Data dodania: poniedziałek, 25 grudnia 2023, autor: nuclear.pl
Niemieckie Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego (BMUV) zrezygnowało z budowy centrum logistycznego dla składowiska odpadów nisko- i średnioaktywnych Konrad.
Konrad zlokalizowany jest w szybach i sztolniach nieczynnej kopalni żelaza w regionie metropolitalnym Hannover–Braunschweig–Göttingen–Wolfsburg. Jego budowę planowano od 1992 roku, a odpady mają do niego trafiać od roku 2030 i być umieszczane na głębokościach od 800 do 1300 metrów.
Początkowo na terenie obiektu Konrad miały być zlokalizowane zakłady służące przygotowaniu odpadów do składowania. Tak się jednak nie stało ze względu na opór społeczny i skomplikowane ramy prawne w oparciu na których składowisko jest budowane. Z tego względu odpowiednie zakłady miały być zbudowane oddzielnie, a jako lokalizację wybrano teren po zamkniętej w 1994 roku EJ Würgassen zlokalizowanej na trójstyku Hesji, Turyngii i Dolnej Saksonii (ok 130 km od składowiska). Miały do niego trafiać odpady z obecnych tymczasowych przechowalników i po przygotowaniu być transportowane do docelowego przechowalnika Konrad.
W zeszłym tygodniu ministerstwo wskazało, że z powodów „prawnych i związanych z planowaniem” zakłady w Würgassen nie zostaną zbudowane w terminie i jednocześnie zadecydowało o całkowitym zakończeniu projektu. Minister Środowiska Steffi Lemke wskazała w komunikacie na ten temat, że spowoduje to wolniejsze zapełnianie składowiska Konrad.
— Nieunikniony koniec centrum logistycznego oznacza również, że repozytorium Konrad będzie teraz zapełniane dłużej. Transporty odpadów jądrowych z przechowalników w całym kraju obciążą nasze społeczeństwo przez dziesięciolecia. Ludzie, którzy mieszkają w pobliżu przechowalników, a w szczególności w regionie repozytorium zasługują na nasz szacunek i wdzięczność. Dobrze, że dzięki odejściu od atomu nie wytwarzamy już odpadów radioaktywnych z elektrowni jądrowych — wskazała minister Lemke.
BGZ Gesellschaft für Zwischenlagerung mbH, przedsiębiorstwo zarządzające obecnymi tymczasowymi przechowalnikami wskazało, że będzie teraz szukać alternatywnego sposobu zapełniania składowiska Konrad. Finalnie ma do niego trafić ponad 300000 metrów sześciennych odpadów nisko i średnioaktywnych z ponad 30 przechowalników tymczasowych w całym kraju.
Na zdjęciu przechowalnik w Gorleben, fot. BGZ