Serwis informacyjny

TVO przedłuży czas pracy i zwiększy moc EJ Olkiluoto

Data dodania: czwartek, 12 października 2023, autor: nuclear.pl

Teollisuuden Voima Oyj (TVO), operator fińskiej Elektrowni Jądrowej Olkiluoto rozpoczął procedurę oceny oddziaływania na środowisku w związku z planowanym przedłużeniem pracy bloków 1 i 2 o co najmniej 10 lat. Obecnie mogą one pracować zgodnie z zezwoleniem do 2038 roku.

Elektrownia jądrowa Olkiluoto w Finlandii, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa Olkiluoto w Finlandii, fot. Portal nuclear.pl

TVO zapowiedziało też, że przedłużenie pracy obu reaktorów będzie się najprawdopodobniej wiązać ze znaczącym zwiększeniem ich mocy podczas remontu. Początkowo każdy z dwóch pierwszych bloków w Elektrowni Jądrowej Olkiluoto (oba ze szwedzkimi reaktorami ASEA-III, BWR-2500) miał moc elektryczną netto 660 MW, którą początkowo zwiększono do 710 MW, a podczas remontu w końcu lat osiemdziesiątych do 840 MW by osiągnąć 890 MW netto w latach 2010–2011. Finalnie moc każdego z bloków mogłaby wynieść około 920 MW netto.

Modyfikacje były możliwe wraz z rozwojem technik obliczeniowych dotyczących przepływu fazowego i wiązały się ze zmianami geometrii paliwa i typu stosowanych urządzeń pomocniczych. Każdorazowo zwiększano też przepływ chłodziwa przez rdzeń.

Dwa pierwsze bloki w Elektrowni Jądrowej Olkiluoto pracują planowo od 1982 roku i produkują energię elektryczną po koszcie 18 €/MWh. W tym roku dołączył do nich, po wielu latach opóźnień trzeci blok z reaktorem EPR, który niemal podwoił moc elektryczną elektrowni.


Podziel się z innymi


Komentarze