Serwis informacyjny

Rząd uruchomii programy wsparcia inwestycji lokalnych w regionie, gdzie będą realizowane strategiczne projekty energetyczne

Data dodania: sobota,8 lipca 2023, autor: nuclear.pl

6 lipca w Wejherowie Anna Łukaszewska – Trzeciakowska - Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej poinformowała o rozpoczęciu prac nad uruchomieniem na jesieni b.r. na Pomorzu specjalnego programu wsparcia samorządów w związku z realizacją w tym regionie strategicznych inwestycji energetycznych takich jak elektrownia jądrowa czy farmy wiatrowe.

Warianty lokalizacyjne pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, fot. PGE EJ1
Warianty lokalizacyjne pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, fot. PGE EJ1

Wsparcie to ma zapewnić regionowi zrównoważony rozwój zakładając przede wszystkim poprawę istniejącej infrastruktury drogowej oraz podniesienie jakości oferowanych usług edukacyjnych i publicznej opieki zdrowotnej. Działania i inwestycje, które zostaną objęte programem mają na celu przede wszystkim poprawienie jakości życia mieszkańców regionu i odwiedzających go turystów w trakcie oraz po realizacji strategicznych inwestycji.

- Zaplanowane w perspektywie kilku lat projekty energetyczne sprawią, że region Pomorza będzie jeszcze nowocześniejszym i bardziej rozwiniętym regionem w Polsce. Wraz z powstaniem nowych mocy wytwórczych powstaną tysiące miejsc pracy, a lokalne sektory przemysłu i usług otrzymają potężny impuls rozwojowy. Rząd RP ma świadomość, że wraz z realizacją tych wieloletnich strategicznych projektów równolegle powinna być rozbudowywana i dostosowywana infrastruktura lokalna dla mieszkańców, dlatego odpowiednio wcześnie przygotowuje program wsparcia inwestycji w tym regionie. Na program ten będą się składać skoordynowane działania inwestorów, samorządów oraz Państwa. Chcemy by zachodzące zmiany w jak największym stopniu przyczyniały się do poprawy jakości życia i pozytywnie oddziaływały na rzecz wszystkich lokalnych społeczności w regionie - powiedziała Anna Łukaszewska – Trzeciakowska.

W spotkaniu, podczas którego ogłoszono główne założenia programu wzięli udział m.in. Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski, Leszek Bonna, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych, przedstawiciele spółek energetycznych realizujących inwestycje na Pomorzu oraz przedstawiciele władz starostw i gmin, które wcześniej podpisały porozumienie ws. współpracy związanej z przygotowaniem i budową elektrowni jądrowej na Pomorzu.


Podziel się z innymi


Komentarze