Serwis informacyjny

Komercyjną pracę rozpoczął pierwszy indyjski blok jądrowy blok energetyczny o mocy 700 MWe

Data dodania: wtorek, 4 lipca 2023, autor: nuclear.pl

Zlokalizowany w Elektrowni Jądrowej Kakrapar w stanie Gudźarat blok z reaktorem IPHWR-700 był budowany od 2010 roku, w przyszłym roku powinien do niego dołączyć położony obok bliźniak.

IPHWR to rodzima indyjska konstrukcja, oparta o skopiowany bezlicencyjnie kanadyjski blok z reaktorem CANDU. Początkowo bloki tego typu miały 220 MWe, potem ich moc zwiększono do 540 MWe, a najnowsze jak ten w Elektrowni Jądrowej Kakrapar generują 700 MWe.

Obecnie w Indiach pracuje 19 jądrowych bloków energetycznych: wspomniane IPHWR, a także dwa rosyjskie WWER-1000 model W-412. W budowie jest obecnie kolejne siedem bloków, zapowiedziano też prace nad kolejnymi dziesięcioma.

Wejściem na rynek indyjski zainteresowane są m.in EDF i Westinghouse, wspierane przez swoje rządy. Jesienią zeszłego roku prezydent Francji Macron zaoferował Indiom budowę sześciu bloków EPR w Elektrowni Jądrowej Dźaitapur, zaś podczas ubiegłotygodniowej wizyty premiera Indii Narendry Modiego w USA, omawiał on z prezydentem USA Joe Bidenem możliwość budowy sześciu AP1000 w Elektrowni Jądrowej Kowwada.

Możliwość tego typu jest jednak utrudniona, ze względu na nieobecność Indii w Grupie Dostawców Jądrowych czyli międzynarodowym porozumieniu dotyczącym postępowania w obrocie towarami i technologiami jądrowymi dla celów pokojowych. Oprócz tego niechęcią zagranicznych inwestorów cieszy się również indyjskie prawo określające odpowiedzialność za szkodę jądrową nie tylko operatora elektrowni, ale też dostawcy technologii.

Na zdjęciu Bloki Kakrapar 3 i 4, fot. NPCIL


Podziel się z innymi


Komentarze