Serwis informacyjny

Zakończono rozruch energetyczny 2. bloku Białoruskiej Elektrowni Jądrowej

Data dodania: wtorek, 30 maja 2023, autor: nuclear.pl

Jak poinformowało Ministerstwo Energetyki Białorusi w sobotę po zakończeniu testów dynamicznych został zsynchronizowany z siecią przy poziomie 50% mocy 2. blok Białoruskiej Elektrowni Jądrowej.

Elektrownia jądrowa Ostrowiec na Białorusi, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa Ostrowiec na Białorusi, fot. Portal nuclear.pl

- W dniu 27 maja o godzinie 21:05 (czasu moskiewskiego) do sieci został przyłączony drugi blok Białoruskiej Elektrowni Jądrowej po zakończeniu planowych testów reaktora przy poziomie 50% mocy w ramach programu rozruchu bloku – czytamy w oświadczeniu.

Po raz pierwszy blok zsynchronizowano z siecią elektroenergetyczną Białorusi, przy mocy 40% mocy nominalnej, 13 maja 2023 roku o godzinie 13:24 czasu moskiewskiego. Przygotowania do przeprowadzenia testów dynamicznych bloku wraz z odłączeniem go od systemu elektroenergetycznego rozpoczęły się w piątek, 26 maja 2023 roku.

Przed kolejnym etapem próbnej eksploatacji bloku specjaliści musieli upewnić się, że wszystkie systemy i urządzenia, w tym systemy bezpieczeństwa, działają niezawodnie, zgodnie z założeniami projektowymi a parametry cieplne głównego wyposażenia wyspy jądrowej i maszynowni bloku są zgodne z wartościami projektowymi.

Testy dynamiczne zakończyły etap „rozruchu energetycznego” bloku (etap C standardowego programu rozruchu rosyjskich bloków elektrowni jądrowych wyposażonych w reaktory chłodzone wodą), który wejdzie teraz w etap ruchu próbnego (etap D).

Pierwsza elektrownia jądrowa na Białorusi powstaje 18 km od położonego w obwodzie grodzieńskim miasta Ostrowiec (biał. Astrawiec) i jednocześnie tylko około 50 km od litewskiej stolicy Wilna. Budowę pierwszego bloku rozpoczęto 8 listopada 2013, drugiego w dniu 27 kwietnia 2014 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze